szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Contemporary London Art – FaceToFaceArt

Już w kwietniu otwarcie pierwszego Muzeum Selfie

26.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Co mają ze sobą wspólnego jaskiniowcy, Vincent van Gogh, księżna Anastazja i Kim Kardashian? Wszyscy byli pionierami w sztuce autoportretu.  Selfie stało się częścią powszechnego języka. Zjawisko to bez problemu wdarło się także do muzealnych przestrzeni- już w kwietniu tego roku otwarte zostanie w Los Angeles Muzeum Selfie.

Fotografia w mediach społecznościowych zasadniczo zmienia sposób interakcji odbiorców ze sztuką. Otwarcie nowego muzeum w Los Angeles ma za zadanie odkryć przed widzami genezę tego społecznego fenomenu  widzianego przez pryzmat historii, sztuki, nauki i kultury.

Wszechobecność smartfonów w muzeach jest potwierdzeniem fundamentalnej zmiany w naszym dialogu ze sztuką. Dostrzegli to pomysłodawcy muzeum- Tommy Honton i Tair Mamedov. Zauważyli, że zwiedzający nie chcą być już cichymi konsumentami. Pragną żywo uczestniczyć w jej odbiorze.

Muzeum o powierzchni 8 tys. m2 otworzy się w dawnym domu handlowym. Przestrzeń zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyć sięgającej 40 tys. lat  historii autoportretu. Druga przedstawi współczesnych artystów, którzy stworzyli dzieła inspirowane kulturą autoportretów. Założyciele przybliżą głębszy problem selfie. Stworzą strefę ukazującą pogoń za perfekcyjnym zdjęciem, która na całym świecie zbiera coraz większe żniwo.

Paulina Krupa

fot. (góra) Vincent van Gogh, Autoportret, 1889

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: