szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
ArtEkspozycje – Wilkoń Aukcja Sztuki Aktualnej – FaceToFaceArt

Skradzione 4 lata temu dzieło Emila Noldego odzyskane

29.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Dzięki interwencji policji i prokuratury z Flensburga w Niemczech, skradziony cztery lata temu z duńskiego kościoła w Ølstrup w pobliżu Ringkøbing wczesny obraz Emila Noldego został zwrócony po nieudanej próbie wyłudzenia pieniędzy.

Zatytułowane „Chrystus w Emaus” dzieło z 1904 roku eksponowane było w duńskim kościele od 1939 do 2014 roku, kiedy to zostało zrabowane.

Emil Nolde, Indische Tänzerin, 1917, źródło: Christie’s

We wrześniu 2016 roku przestępca podpisujący się pseudonimem „Kulturfreund” (przyjaciel kultury) zwrócił się do Nolde Fundation Seebüll w Neukirchen w Niemczech z żądaniem kwoty około 160 tys. dol., a więc około 10 procent szacowanej wartości dzieła, za zwrot zrabowanego obrazu. Członkowie fundacji odmówili zapłaty okupu. Zamiast tego skontaktowali się oni z prokuraturą i policją w Flensburgu, która wszczęła śledztwo w sprawie. Początkowo było ono utrudnione ze względu na fakt, iż szantażysta do komunikacji z fundacją używał zaszyfrowanego oprogramowania. Niezbędne wskazówki dotyczące sprawy policji udało się jednak pozyskać dzięki pomocy powiązanej ze sprawcą firmy prawniczej. Okazało się, że znajdujący się w więzieniu szantażysta działał w imieniu nieznanych dotąd złodziei. Prokuratura przekonała więźnia, aby pomógł w zwrocie obrazu. Tożsamość wspólników przestępcy wciąż pozostaje jednak nieznana.

Astrid Becker, zastępczyni dyrektora fundacji, nie kryje wielkiej radości z odzyskania dzieła. Jak donosi duńskie radio, również pastorka w Ølstrup, Inge-Dorthe Brønden Kaasgaard, była zachwycona dobrymi wiadomościami. Obraz „Chrystus w Emaus” jest bowiem niezwykle ważnym, pochodzącym z wczesnych lat twórczości Noldego dziełem, które wykonane zostało na zamówienie szlacheckiej rodziny duńskiej.

K. Z. 

fot. (góra) Emil Nolde, Krajobraz z wiejskim domem, 1922

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: