szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Fotografii – FaceToFaceArt

Zbigniew Dłubak z indywidualną wystawą w Fundacji Henri Cartier-Bresson w Paryżu

30.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 17 stycznia w Fundacji Henri Cartier-Bresson w Paryżu trwa pokaz Zbigniewa Dłubaka. „Dziedzictwo Awangardy” to pierwsza monograficzna wystawa polskiego artysty zorganizowana w tej prestiżowej, poświęconej wybitnemu francuskiemu fotoreporterowi instytucji.

Zbigniew Dłubak, Untitled, ok. 1970, źródło: materiały prasowe organizatora, © Armelle Dłubak/Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa

Prezentowana w Paryżu kolekcja prac Zbigniewa Dłubaka zawiera zarówno ikoniczne dzieła twórcy, jak i prace dotychczas niepokazywane. Wystawa zorganizowana została we współpracy z warszawską Fundacją Archeologia Fotografii przechowującą archiwa artysty, Instytutem Polskim w Paryżu, a także Instytutem Adama Mickiewicza.

Zbigniew Dłubak uważany jest za jednego z artystów, który zainicjował głębokie przemiany na polskiej scenie artystycznej w okresie powojennym. Charakterystyczne dla jego pracy twórczej było fotografowanie przedmiotów w sposób nieostry bądź w ekstremalnym zbliżeniu. Celem tych eksperymentów było odzwyczajenie widza od patrzenia na obraz w sposób nawykowy. W latach 1947-50 twórca realizował prace nawiązujące do surrealizmu i abstrakcji. W czasach realizmu socjalistycznego ograniczył on swój udział w życiu artystycznym, fotografując jednak antyestetyczne pejzaże miejskie. W latach 1959-66 Dłubak tworzył cykl „Egzystencje” o charakterze dokumentalnym, od 1970 roku natomiast w ramach serii „Gestykulacje” badał znaczenie i funkcje znaku. Od 1983 Dłubak realizował cykl „Asymetrie”, w którym nawiązywał do konstruktywizmu, kontynuując zagadnienie zawarte w „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego.Unikatowy sposób rejestrowania rzeczywistości przez polskiego fotografa po dziś dzień wpływa na pokolenia.

Artysta wszechstrony

Działalność artystyczna Dłubaka nie ograniczała się jednak wyłącznie do fotografii. Był on również malarzem, teoretykiem sztuki, nauczycielem, a także redaktorem naczelnym magazynu „Fotografia”. W trakcie swojego życia Dłubak był bohaterem wielu monograficznych ekspozycji w Polsce. Niektóre z jego dzieł natomiast znajdują się w polskich zbiorach publicznych.

Wystawa „Dziedzictwo Awangardy” w Fundacji Henri Cartier-Bresson w Paryżu potrwa do 25 kwietnia 2018 roku.

K. Z. 

fot. (góra) Zbigniew Dłubak, Untitled, ok. 1946, źródło: materiały prasowe organizatora, © Armelle Dłubak/Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: