szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
ArtEkspozycje – Wilkoń Aukcja Sztuki Aktualnej – FaceToFaceArt

Londyńskie muzeum zastępuje kolekcję męskich portretów wizerunkami kobiet

02.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Foundling Museum w Londynie organizuje kampanię crowdfundingową. Planuje zastąpić portrety męskich gubernatorów obrazami kobiet. Działanie ma na celu przybliżenie sylwetek postaci, bez których instytucja mogłaby nie istnieć. Wystawa ma być częścią rocznego programu z okazji obchodów setnej rocznicy zdobycia praw wyborczych kobiet.

W 1739 roku Thomas Coram założył szpital dla sierot i porzuconych dzieci. Nie zrobił tego sam. Aby doprowadzić do otwarcia, potrzebował zebrać wystarczającą liczbę podpisów pod petycją. Mężczyźni, od których próbował uzyskać poparcie nie byli zainteresowani uczestnictwem w przedsięwzięciu. Kiedy zwrócił się z prośbą o pomoc do kobiet, otrzymał pozytywną odpowiedź. Charlotte, księżna Somerset, jako pierwsza złożyła podpis. Za jej przykładem poszło wiele innych wysoko sytuowanych kobiet. Obecnie w dawnym londyńskim szpitalu dla sierot znajduje się Foundling Museum.

W tym roku mija 100. rocznica przyznania kobietom prawa do głosowania w Wielkiej Brytanii. Muzeum chce wykorzystać tę okazję, aby przybliżyć publiczności postaci kobiet, które są częścią historii szpitala. Potrzebuje 20 tys. funtów na zebranie rozproszonych po całym kraju portretów osób, które zapisały się w historii szpitala.

Zespół muzeum spędził rok na śledzeniu dzieł znajdujących się w brytyjskich kolekcjach- zarówno publicznych, jak i prywatnych. Spośród 21 obrazów nie odnaleziono tylko trzech. Jeden z portretów został zniszczony podczas pożaru w 2015 roku w XIX-wiecznej posiadłości (Clandon Park). Drugiego nie można zlokalizować. Ostatni- trzeci, pozostał nieodkryty. Muzeum planuje wyświetlić reprodukcje spalonego obrazu i zawiesić puste ramy dla dwóch brakujących.

Męskie portrety namalowane przez artystów takich jak Allan Ramsay czy Joshua Reynolds zostaną przeniesione do innej części budynku. Jeśli uda się zebrać potrzebne fundusze, wystawa ,,Ladies of Quality and Distinction’’ ruszy 21 września.

Paulina Krupa

fot. (góra) Foundling Museum w Londynie

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: