szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
ASW – FaceToFaceArt

Metody geologiczne stosowane w konserwacji dzieł sztuki

26.02.2018

Aktualności, Ciekawostki

Co łączy ze sobą geologię i sztukę? Naukowcy z Georgia Institute of Technology wykorzystują technologię stosowaną dotąd przez geologów przy wydobywaniu ropy naftowej w procesie konserwacji dzieł sztuki.

Skanery terahercowe oraz związane z nimi techniki przetwarzania sygnałów pozwalają badaczom na wgląd w kolejne warstwy dzieła w celu poznania metod stosowanych przez danego artystę. Naukowcy mają nadzieję, że technologia, która umożliwia stworzenie trójwymiarowej mapy obrazu, może zostać wykorzystana przez konserwatorów w celu identyfikacji wcześniej nałożonych na płótno fragmentów malarskich, a także uwierzytelniania dzieł sztuki.

Musée de la Cour d’Or w Metz w północno-wschodniej Francji wypożyczyło naukowcom z Georgia Institute of Technology do badań znajdujący się w kolekcji instytucji wizerunek modlącej się Madonny autorstwa barokowego włoskiego artysty, Giovanniego Battisty Salvi da Sassoferrato (1609-1685). Ponadto zespół stosował technologię w przypadku obiektów metalowych pokrytych warstwami substancji powstających w wyniku utleniania. Metodę przetestowano również na bizantyjskiej monecie, natomiast obecnie przy jej pomocy trwają próby odszyfrowania inskrypcji na średniowiecznym krzyżu.

Jak podaje David Citrin, profesor University of Washington, technologia tetrahercowa pozwala wydobyć z dzieła niezbędne konserwatorom i historykom sztuki informacje o nim w sposób stosunkowo szybki i niedrogi.

K. Z. 

fot. (góra) Pablo Picasso, Combat de taureau et cheval, 1935, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: