szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AM warsztaty

1600 dzieł sztuki z kolekcji Rockefellerów na majowej „aukcji wszech czasów” w Christie’s

20.03.2018

Aktualności, Świat: aukcje

1600 obiektów artystycznych wycenianych na 600 milionów dolarów- tak obszerna kolekcja Peggy i Davida Rockefellerów trafi na aukcję organizowaną w maju przez nowojorski Christie’s. Wśród oferowanych przez dom dzieł sztuki znajdą się między innymi meble, chińskie XVII-wieczne cesarskie brązy czy obrazy francuskich impresjonistów.

Majowa licytacja kolekcji spadkobierców całej dynastii amerykańskich miliarderów nazywana jest „aukcją stulecia”. Szacowana na 600 milionów dolarów sprzedaż ma szansę pobić światowy rekord, który ustanowiony został w 2009 roku w Paryżu, kiedy to zbiór arcydzieł nabytych przez francuskiego projektanta mody, Yvesa Saint Laurenta, wygenerował łączny rezultat cenowy na poziomie 484 milionów dolarów.

Georges Seurat, Kąpiel w Asnieres 1883-84

Jak podaje szef francuskiego oddziału Christie’s, Francois de Ricqles, gromadzona przez całe życie przez Peggy i Davida, odziedziczona po poprzednich pokoleniach Rockefellerów kolekcja stanowi największy na świecie wystawiony na aukcję prywatny zbiór dzieł artystycznych.

Jedną z największych atrakcji majowego wydarzenia z pewnością okaże się pochodzący z różowego okresu Pabla Picassa obraz pt. „Młoda dziewczyna z koszem kwiatów” (1905). Jego wartość szacowana jest na 100 milionów dolarów. Już od jutra paryska publiczność będzie mogła podziwiać to niezwykłe dzieło, które nigdy nie opuściło nowojorskiej siedziby kolekcjonerów, na przedaukcyjnej wystawie.

Claude Monet, Lilie wodne, 1916

Na nowojorskiej aukcji licytowane będzie również wycenione na 20 milionów dolarów płótno Georgesa Seurata pt. „Regaty w Grandcamp” z 1885 roku, estymowana na 7-10 milionów dolarów realistyczna kompozycja kwiatowa Edouarda Maneta z 1882 roku czy też pochodzący z 1923 roku portret Henriego Matisse’a „Odaliska z magnoliami” o wartości 50 milionów dolarów. W ofercie Christie’s znajdzie się także zrealizowane w 1862 roku przez Eugene’a Delacroix płótno „Tygrys bawiący się z żółwiem” oraz przedstawienie kwitnących nenufarów Claude’a Moneta z 1914 roku.

Zysk wygenerowany przez majową „aukcję wszech czasów” ma zostać przekazany m.in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine, a także stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.

K. Z. 

fot. (góra) Eugene Delacroix, Tygrys i wąż, 1862

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: