szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
ASW – FaceToFaceArt

Fragment z dziennika „Le Journal” znaleziony pod obrazem Picassa

15.06.2018

Aktualności, Ciekawostki

Kilka dni temu pisaliśmy o analizie dzieł Pabla Picassa pochodzących z jego błękitnego okresu, które odkrywają przed historykami sztuki coraz to nowe fakty dotyczącego procesu twórczego hiszpańskiego artysty. Przeprowadzone w związku z inicjatywą badanie nad pracą „Macierzyństwo nad brzegiem morza” ujawniło fragment francuskiej gazety z 1902 roku umieszczonej pod obrazem.

Pochodzące z błękitnego okresu Pabla Picassa dzieło pt. „Macierzyństwo nad brzegiem morza” należy do kolekcji Muzeum Pola w Hakona, miejscowości znajdującej się w zachodniej części Japonii. Fragment francuskiej gazety umieszczonej pod obrazem odkrył natomiast John Delaney z waszyngtońskiej National Gallery of Art we współpracy z konserwatorką wspomnianej japońskiej instytucji, Keiko Imai. Badacze zauważyli gazetowy tekst, gdy oglądali pracę w promieniach podczerwonych. Było to rutynowe działanie związane z wypożyczeniem dzieła paryskiemu Musée d’Orsay na wystawę, której otwarcie planowane jest na wrzesień 2018 roku.

Odkryty fragment pochodzi z „Le Journal”- dziennika, który Picasso miał w zwyczaju czytać. Umieszczony pod obrazem tekst powstał 18 stycznia 1902 roku i mówi o debacie w parlamencie brytyjskim, a także o utworzeniu salonu malarstwa i rzeźby w siedzibie Automobile-Club de France.

Jak podaje Imai, udało się oficjalnie potwierdzić, że obraz „Macierzyństwo nad brzegiem morza” zrealizowany został po 18 stycznia 1902 roku. Data ta fascynuje naukowców tym bardziej, iż wiadomo, że na początku stycznia 1902 roku Picasso powrócił z Paryża do Barcelony.

Badacze wciąż nie ustalili, dlaczego Picasso umieścił skrawek gazety pod obrazem. Można domniemywać, że prawdopodobnie jego intencją było ukrycie poprzedniego przedstawienia starszej kobiety ze szklanką absyntu, które również wyszło spod jego pędzla.

K. Z. 

fot. (góra) Pablo Picasso, La Vie (fragment), 1903

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: