szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Fotografii – FaceToFaceArt

Grafika Banksy’ego skradziona podczas wystawy

28.06.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Warta 45 tysięcy dolarów grafika autorstwa Banksy’ego pt. „Trolley Hunters” została skradziona podczas nowo otwartej, indywidualnej wystawy dzieł artysty w Toronto.

Kradzież miała miejsce 10 czerwca, w niedzielę, zanim pokaz został otwarty dla publiczności. Nagranie z zajścia upublicznione zostało natomiast 14 czerwca. Widać na nim osobę z zakrytą twarzą, która ostrożnie wchodzi do galerii, a po chwili ucieka z pracą Banksy’ego.

Skradziona grafika „Trolley Hunters”, której właściciel w tym momencie pozostaje nieznany, przedstawia trzech neandertalczyków polujących na pustkowiu na wózki na zakupy.

Promowany jako „największa wystawa dzieł Banksy’ego w historii”, kuratorowany przez Steve’a Lazaridesa- dawnego handlarza pracami artysty – pokaz objął około 80 prac wartych łącznie 35 milionów dolarów. Ekspozycja nie została zaaprobowana przez Banksy’ego. Ze względu na wysoką, bo wynoszącą aż 27 dolarów opłatę za wstęp, wystawa spotkała się z krytyką ze strony otwarcie głoszącego swoje antykapitalistyczne ideały twórcy. Tymczasem Lazarides, który zakończył współpracę z Banksy’m w 2009 roku, broni pokazu. Stwierdził on, że pomimo iż artysta nie zaaprobował ekspozycji, jego dzieła są dziś dobrem ogółu i publiczność, dzięki której Banksy posiada obecnie tak wysoki status w świecie sztuki, ma prawo je obejrzeć.

fot. (góra) Banksy, Napalm (Can’t Beat the Feeling), from In the Darkest Hour There May be Light, 2006, źródło: Phillips

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: