szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Artekspozycje – niedźwiedzie i niedźwiadki

Lucian Freud bije rekordy w Londynie

29.06.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Jeden z ostatnich leżących kobiecych aktów Luciana Freuda 26 czerwca, we wtorek, w londyńskim oddziale Sotheby’s osiągnął wartość 19,7 milionów funtów (22,5 milionów funtów z opłatami aukcyjnymi), stając się w ten sposób najdroższym, sprzedanym w Wielkiej Brytanii dziełem tego artysty.

„Portrait on a White Cover” wykonany przez Luciana Freuda w 2002-2003 roku wzbudził zainteresowanie dealera prac artysty, Acquavella Galleries, oraz Patti Wong, dyrektorki Sotheby’s Azja. Ostatecznie jednak dzieło kupione zostało przez licytującego przez telefon Alexa Branczica, szefa działu współczesnej, europejskiej sztuki w Sotheby’s. Obraz był jednym z 25 obiektów, które objęte były ceną gwarantowaną. Na aukcji pojawiło się natomiast 44 przedmiotów, które łącznie wygenerowały kwotę na poziomie 94,2 milionów funtów (110,2 milionów funtów z opłatami) przy estymacji 79,7-108,2 milionów funtów.

Lucien Freud, Benefits Supervisor Resting, 1994, Christie's

Lucien Freud, Benefits Supervisor Resting, 1994, źródło: Christie’s

Kwota uzyskana ze sprzedaży „Portrait on a White Cover” jest czwartym najlepszym wynikiem aukcyjnym Freuda. Na pierwszym miejscu znajduje się „Benefits Supervisor Resting” z 1994 roku, który w 2015 roku w nowojorskim Christie’s sprzedany został rosyjskiemu przedsiębiorcy i politykowi, Romanowi Abramowiczowi, za 56,2 milionów dolarów.

Jak mówi londyński handlarz sztuki, Thomas Gibson z Thomas Gibson Fine Art, „Portrait on a White Cover” posiada prawie dwukrotnie mniejszy format niż „Benefits Supervisor Resting”. Wobec tego cenę wylicytowanego we wtorek obrazu Freuda można uznać za dobrą. Estymowane na 17-20 milionów dolarów dzieło niemalże dobiło do górnej granicy estymacji.

Obraz, który Freud namalował w wieku 80 lat, przedstawia Sophie Lawrence. Artysta spotkał modelkę, kiedy ta pracowała jako inwentaryzatorka w Tate, gdzie w 2002 roku malarz miał retrospektywę. Niedługo potem poprosił ją, aby mu pozowała, co kobieta robiła przez pięć dni w tygodniu przez osiem miesięcy. Jak mówi modelka- dziś Sophia Church- nie zrobiłaby tego dla nikogo innego, ale Freud był jednym z najlepszych malarzy wszechczasów. Dodaje również, że przy artyście mogła poczuć się bardzo swobodnie, ponieważ narodziła się między nimi silna, przyjacielska relacja.

fot. (góra) Lucien Freud, Portrait on a White Cover, 2002-2003, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: