szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Akwarela anonimowego artysty zidentyfikowana jako dzieło Williama Turnera

10.07.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Kupiona kilka lat temu za kilkadziesiąt funtów akwarela anonimowego artysty okazała się pracą Williama Turnera. Teraz dzieło może być warte kilkaset tysięcy funtów.

Atrybucja dzieła sztuki

Akwarela wielkości kartki pocztowej przedstawiająca Waltera Scotta oraz jego rodzinę w szkockim domu adwokata, powieściopisarza i poety, kilka lat temu pojawiła się na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym. Anonimowy kupiec zapłacił wówczas za niesygnowane dzieło dwucyfrową sumę, jednak słusznie założył, iż praca warta jest znacznie więcej i postanowił przeanalizować ją pod okiem ekspertów sztuki. Realizację poddano analizie pigmentu oraz badaniom w podczerwieni. Co najmniej dwóch ekspertów sztuki z pełnym przekonaniem zadeklarowało, że jest to akwarela wykonana przez Williama Turnera, jednego z najsłynniejszych angielskich romantyków.

Obecnie akwarela znajduje się na wystawie w Abootsford, szkockiej posiadłości, w której Walter Scott żył od 1812 roku do śmierci w 1832 roku. Turner, który żył i pracował w Londynie, najprawdopodobniej odwiedził Abbotsford na zaproszenie Scotta w 1832 roku.

Z dwucyfrowej liczby do kilkuset tysięcy funtów

Kirsty Archer-Thompson, która zarządza kolekcją znajdującą się w Abbotsford, jest jedną ze specjalistek, które potwierdziły autorstwo Turnera. Twierdzi ona, że praca jest jedną ze wcześniejszych akwarel wykonanych przez angielskiego artystę.

Za autorstwem angielskiego malarza przemawia charakterystyczna dla niego technika wykonania dzieła- pod akwarelą widoczny jest szkic ołówkiem. Również użyty rodzaj papieru zgadza się z tym, którego używał Turner.

Archer-Thompson podkreśla również, że niedawno na rynku pojawiła się inna zaginiona akwarela romantycznego artysty, którą sprzedano za 230 tysięcy funtów.

fot. (góra) William Turner, Ostatnia droga Temeraire’a, 1839

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: