szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Pierwsza monograficzna wystawa Banksy’ego

23.11.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Po międzynarodowej sensacji, jaką sprawił Banksy doprowadzając do samozniszczenia swojego dzieła na aukcji w Sotheby’s, uwagę przyciąga nieautoryzowana wystawa Avisual Protest. The Art of Banksy w Mediolanie

 Jest to pierwsza publiczna i monograficzna wystawa artysty street art-u. Zaprezentowanych jest około 80 prac Banksy’ego, w tym: obrazy, grafiki, przedmioty, fotografie i filmy oraz pamiątki. Kuratorem jest Gianni Mercurio. Wystawa nie jest autoryzowana przez brytyjskiego artystę, którego do dziś tożsamość pozostaje nieznana. Natomiast zgodnie z zasadami realizacji prac artysty, jego prace nielegalnie usunięte z przestrzeni publicznych nie są eksponowane, a jedynie prace prywatnych kolekcjonerów o potwierdzonym pochodzeniu. 

Sztuka Banksy’ego zaskakuje pokazując tematy polityczne, kulturowe czy etyczne na satyrycznym tle. Demaskuje wszystko, od konsumpcjonizmu po imperializm Stanów Zjednoczonych czy wojnę. Na wystawie prezentowane prace podzielone są na gatunki i tematy, takie jak idea i praktyka odtwarzalności prac. Zilustrowane są strategie, znaczenia i cele przekazów Banksy’ego oraz jego kodeks stylistyczny, gdzie zrozumiały staje się protest jaki wyraża artysta poprzez swoje dzieła. Jak mówi kurator: Chcę, aby społeczeństwo zrozumiało, kim jest Banksy jako artysta, a nie tylko jako fenomen medialny, on stał się mitem, a to znaczy, że jego sztuka stała się drugorzędna.

Dla Banksy’ego „mur jest dużą bronią”, a jego wizualny protest (który również nadaje tytuł wystawie) czyni go jednym z najbardziej ulubionych artystów młodych ludzi. Związku z tym Mudec organizuje wydarzenie społeczne, w którym może wziąć udział każdy artysta wyrażając swój protest na papierze. Następnie prace te będą rozwieszane jako plakaty po całym mieście Mediolan.  Avisual Protest. The Art of Banksy to wystawa, która będzie trwała się do 14 kwietnia 2019 roku w Mudec – Muzeum Kultury w Mediolanie.

KK

 


      
     

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: