szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Claude Monet na aukcji w Sotheby’s. Czy będzie rekord?

08.02.2019

Aktualności, Świat: aukcje

W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s, 26 lutego po raz pierwszy, licytowane będzie dzieło Claude Moneta, którego wartość szacowana jest na 20 mln – 30 mln funtów.

Obraz olejny na płótnie pt. Le Palais Ducal, namalowany z zacumowanej łodzi, przedstawia bliski widok na Pałac Dożów. Po prawej stronie pałacu widoczny jest Ponte della Paglia i budynek więzienia, a po lewej stronie znajduje się kolumna, która wskazuje wejście na plac Świętego Marka.

Artysta i jego żona Alice przebywali w Wenecji od października do grudnia 1908 roku. Podróż ta w twórczości artysty zaowocowała trzydziestoma siedmioma płótnami. Historyk sztuki, Joachim Pissarro, opisywał twórczość artysty: Monet był zainteresowany malowaniem swoich różnych motywów w dokładnie takich samych warunkach. Można powiedzieć, że miał ustalone spotkanie ze swoimi motywami o tej samej porze każdego dnia. Dla Moneta w Wenecji, czas nie był jednym z czynników wariacji jego motywów. Przeciwnie, to właśnie „powietrze”, czyli to, co nazywał „powłoką” – otaczająca warunki atmosferyczne, słynna wenecka mgiełka – stało się głównym czynnikiem zmienności tych motywów.

Claude Monet, Le Palais Ducal, 1908; źr. Brooklyn Museum / rynekisztuka.pl

Claude Monet, Le Palais Ducal, 1908; źr. Brooklyn Museum

Monet namalował jeszcze jedno dzieło z tego samego punktu widokowego jak na licytowanym obrazie. Różni się ono nieco kolorystykąObecnie znajduje się w kolekcji Brooklyn Museum w Nowym Jorku. Natomiast w twórczości Moneta znajdują się przedstawienia Pałacu Dożów jeszcze z dwóch różnych punktów widzenia: z widokiem na kanał z wysepki San Giorgio Maggiore i jedno płótno przedstawiające pałac z drugiej strony, patrząc na zachód, prawdopodobnie widziany z pływającego pontonu.

Le Palais Ducal był wielokrotnie wystawiany, niedawno w 2018 roku na nagrodzonej wystawie Monet & Architecture w National Gallery w Londynie.

Do tej pory najdrożej sprzedanym dziełem Moneta jest Meule (stogi), którego wartość szacowana była na 45 mln dolarów, a w 2016 roku na aukcji w Christie’s uzyskało kwotę 81,4 mln dolarów.

il.góra: Claude Monet, Le Palais Ducal, 1908; źr. Sotheby’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: