szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

,,Wątki istotne” Marii Węgrzyniak-Szczepkowskiej do 30 czerwca w Warszawie

03.06.2019

Polska, Wystawy: Polska

Maria Węgrzyniak-Szczepkowska to artystka wizualna zajmująca się sztuką tekstylną od wielu lat. Wykształcenie w kierunku historii filozofii sprawiło, że jej gobeliny umiejętnie łączą tradycyjne tkactwo z ciekawą narracją artystyczną. Prace podejmują refleksję nad otaczającym światem, a wśród obiektów pokazanych na wystawie ,,Wątki istotne” w Galerii ,,Po Prawej Stronie Wisły” szczególnie wyróżniają się te, w których strukturę artystka wplata ważne dla niej przedmioty.  

W przestrzeni wystawienniczej, wielkoformatowe fragmenty  sztuki Węgrzyniak-Szczepkowskiej składające się z papieru, materiałów surowcowych, sprzętu gospodarstwa domowego, osobistych pamiątek i odzieży, nabrały bardzo kameralnego charakteru. Niewielki metraż galerii sprawił, że pomieszczenie stało się niemal w całości otulone obiektami artystki. Na każdej ze ścian, znajduje się co najmniej jedna tkanina. Aby spotęgować wrażenie zagęszczenia, postanowiono także wyeksponować prace na środku galerii. I tak oto przekrojowa wystawa gobelinów z lat 2014-2019 może być odebrana jako zbiór spójny, lecz składający się z jednostkowych historii konkretnych osób (Wuj Henryk, Mariola), symboli (Sukienka) czy współczesnych zjawisk (Sex business, Mięso armatnie, No Connection).

Najnowsza pokazywana praca zatytułowana Sukienka, jak podkreśliła sama artystka podczas uroczystego otwarcia wystawy, przedstawia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Poprzez to co zewnętrzne w ikonie, Węgrzyniak-Szczepkowska zastanawia się nad istotą jej obecności w kultowym przedstawieniu. Znany w Polsce obraz, który jest ,,obarczony przeróżnymi kontekstami filozoficznymi, historycznymi, teologicznymi, prywatnymi” (M. Węgrzyniak-Szczepkowska, 9 maja 2019), zyskał zupełnie nową formę i dzięki temu ponownie pyta współczesnego człowieka o swoją aktualność.

W podejściu Marii Węgrzyniak-Szczepkowskiej, istotną rolę odgrywa w głównej mierze wewnętrzna refleksja odbiorcy. Jej prace mają za zadanie prowokować, wzbudzać sprzeciw lub aprobatę. ,,Wątki istotne” zachęcają do podjęcia indywidualnych, pogłębionych rozważań z filozofią w tle.

Otwarcie wystawy miało miejsce w czwartek 9 maja. Ekspozycja będzie czynna w godzinach otwarcia galerii ,,Po Prawej Stronie Wisły”, która znajduje się przy ulicy Konopackiej 15 w Warszawie.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: