szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

5 edycja PARDES FESTIVAL w Kazimierzu Dolnym

Kategorie wydarzeń:

16.08.2017 - 08:00
20.08.2017 - 17:00

Zapraszamy na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską, 16-20 sierpnia, w Kazimierzu Dolnym.

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na cykl wydarzeń o charakterze interdyscyplinarnym: spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, prezentacje multimedialne, warsztat wycinanki żydowskiej, koncerty, spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym, filmy. W programie także wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej, w którym zgromadzono cenne obiekty żydowskiej kultury materialnej.

Piąta edycja festiwalu pomyślana jest jako podsumowanie i nawiązanie do wątków festiwalowych i wydarzeń z lat ubiegłych. Organizatorzy zapraszają na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, powracają do tematów romskich, ormiańskich i łemkowskich, które pojawiły się we wcześniejszych edycjach Pardes Festival. Ważnym wątkiem programu festiwalowego jest – od pierwszej edycji – historia polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym i szeroko rozumiana sztuka żydowska.

O Kazimierzu Dolnym, jego walorach architektonicznych i krajobrazowych napisano już tomy, o jego wyjątkowości przekonywali też polscy i żydowscy literaci. Piękno miasteczka i jego niezwykły klimat artystyczny utrwalili malarze pochodzący z różnych środowisk, wśród których liczną grupę stanowili artyści pochodzenia żydowskiego. Przedwojenny Kazimierz Dolny został utrwalony w filmach kręconych w języku jidysz, które natychmiast trafiały do dystrybucji w Ameryce. Potencjał, jaki niesie ze sobą bogactwo kulturowe Kazimierza, uroda tego miejsca i jego genius loci, czynią je lokalizacją wprost idealną na Pardes Festival.

 

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
16.08.2017 - 08:00
Koniec:
20.08.2017 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny, Polska + Google Map
MENU: