szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

X edycja festiwalu Art Naif w Katowicach

Kategorie wydarzeń:
,

09.06.2017 - 18:15
19.08.2017 - 18:00

Rok 2017 jest rokiem szczególnym – Festiwal Art Naif świętuje właśnie jubileuszową edycję. Od 10 lat Galeria Szyb Wilson, na ponad 2 miesiące przemienia się w świątynię sztuki naiwnej, która gromadzi dzieła z pięciu kontynentów.
W tym roku zaprezentujemy dzieła artystów ponad 200 artystów ze świata oraz 100 z Polski.

Wystawa sztuki w Galerii Szyb Wilson jest głównym punktem festiwalu, ale jest to jedynie początek wielu wydarzeń towarzyszących, które będą prawie całe lato. Chociaż sztuka naiwna jest domeną artystów nieprofesjonalnych to nieustannie budzi podziw zarówno wśród odwiedzających naszą Galerię jak i miłośników sztuki na całym świecie. Forma ekspresji sztuki naiwnej – pełnej kolorów, dziecięcego spojrzenia, dbałości o szczegóły i szczególnego, magicznego nastroju jest bliska sercom wielu ludzi, którzy całymi rodzinami przybywają do Katowic.

Art Naif Festiwal to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie i jedyne w Polsce. Każdego roku wybieramy kraj, który przewodniczy kolejnej edycji – w tym roku jest to Francja. Podczas wielu wydarzeń towarzyszących można się zainspirować nie tylko malarstwem i rzeźbą francuską ale również kuchnią, językiem czy filmem.

 

Festiwal rozpocznie się 9 czerwca wernisażem oraz koncertem francuskiej grupy Bario Populo. Jak co roku zostaną wręczone nagrody artystom, których obrazy najbardziej przypadły do gustu publiczności IX edycji. Następnego dnia powitamy fanów Industriady, którzy na własne oczy zobaczą przemianę z budynku pokopalnianego w świątynię sztuki.

Wystawie głównej towarzyszyć będą 4 wystawy dodatkowe rozsiane w śląskich miastach. Muzeum Śląskie zaprezentuje Sztukę wyobraźni Jeana-Louisa Cerisier – francuskiego malarza naiwnego, który za pomocą sztuki wyrażał samego siebie, swoje przemyślenia i stosunek do świata. Sztukę polskiego malarza Kazimierza Adamca pokaże Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi. W Domu Miasta Saint Etienne w Katowicach zobaczyć będzie można obrazy Danuty Bruyère i Marie Claire Faucouit, a w katowickim Bahnhofie kogijskie plakaty w ramach Afrykamery.

Liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych nie pozwolą zapomnieć o trwającym festiwalu. Jak co roku zapraszamy najmłodszych na co środowe spotkania plastyczne. Odbędą się również warsztaty językowe oraz kulinarne przeprowadzone przez uczestnika programu MasterChef Juliena Sechera. Sekcja Pétanque Katowice poprowadzi warsztaty oraz turniej francuskiej gry towarzyskiej w bule. Tradycyjnie wystawie w Galerii Szyb Wilson będzie towarzyszyć ArtJarmark w Nikiszowcu, zaplanowany w tym roku na 9 lipca oraz Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, który przeniesie nas w dniach 30 czerwca – 2 lipca z Katowic prosto na Czarny Ląd.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie organizatora: www.artnaiffestiwal.pl

Wystawa trwa: 9 czerwca–19 sierpnia 2017
Miejsce: Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Organizator: Fundacja Eko-Art Silesia

fot. (góra) Martha Kołodziej, La Bohemianne, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
09.06.2017 - 18:15
Koniec:
19.08.2017 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria Szyb Wilson w Katowicach
ul. Oswobodzenia 1
Katowice, 40-403
+ Google Map
MENU: