szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

ArtJarmark na Nikiszowcu

Kategorie wydarzeń:
, ,

10.07.2016 - 13:30
18:00

Około stu wytwórców rzemiosła artystycznego, kilkunastu artystów z regionu, muzyka na żywo oraz liczne warsztaty, gry i zabawy – to wszystko 10 lipca czeka na odwiedzających nikiszowiecki rynek podczas tegorocznej odsłony ArtJarmarku odbywającego się w ramach Art Naif Festiwalu.

patronat_medialny_rynekisztukaW najbliższą niedzielę Nikiszowiec zamieni się w artystyczną dzielnicę. Tradycyjnie już swoje prace zaprezentują twórcy ze śląskich grup plastycznych – w podcieniach placu Wyzwolenia pokaże się między innymi najsłynniejsza z nich – Grupa Janowska. Wśród ponad setki stoisk będzie można odnaleźć także prace innych artystów wystawiających się w Galerii Szyb Wilson podczas Art Naif Festiwal.

W niedzielne popołudnie (od 13.30) na Nikiszowcu będzie dominować rzemiosło artystyczne. To idealna okazja dla osób, które gustują w przedmiotach i rzeczach nieprzeciętnych – na ArtJarmarku pojawi się okazja, żeby kupić dekoracje do domu, unikatowe zabawki, których nie znajdziemy w zwykłych sklepach dla dzieci, ubrania o oryginalnych krojach oraz biżuterię – od tej klasycznej z koralików po odważne recyclingowe projekty.

Niedzielny program będzie nawiązywał do motywu przewodniego tegorocznej edycji Art Naif Festiwalu, jakim jest Hiszpania. Artysta Jarosław Kassner przygotował wiele atrakcji, wśród których każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś dla siebie. Oprócz wspólnego montażu instalacji „Yjzel na miarę naszych czasów…”, będzie można wziąć udział w happeningu kulinarnym i zabawie interakcyjnej „Ślonsko-katalońska corrida”. Dla najmłodszych zaplanowany jest również spektakl realizowany przez Fabrykę Kultury „Jaś i Małgosia”. Z kolei na skwerku Zillmannów przy kościele na młodych artystów będą czekać warsztaty plastyczne inspirowane wystawą sztuki naiwnej w Galerii Szyb Wilson.

Tradycyjnie nie zabraknie również muzycznej oprawy ArtJarmarku. W rym roku dominować będzie klimat gitarowego stylu finger style, a wydarzenie zakończy uliczne jam session. Do artystów, których usłyszymy w Nikiszowcu należą: Tomasz Mucha – MuchaViolin, Marek Makaron Motyka – Fingerstyle guitar, Marcin Bożek – Freakbass i Tomasz Bienek – Naifguitar and electronics.

Wszyscy będą mogli wziąć udział w tradycyjnych zabawach podwórkowych, zmierzyć się w konkursach zręcznościowych i dotyczących śląskich zwyczajów. W związku z niezwykłym charakterem miejsca, w którym będziemy się znajdować, o godzinie 15.00 po Nikiszowcu, tej wyjątkowej dzielnicy, oprowadzi przewodnik i opowie co nieco o jej historii. Zbiórka pod kościołem przy makiecie dzielnicy.

Tradycję Nikiszowca przybliżą także lokalne kawiarnie. Śląski kołocz (i nie tylko) znajdziemy w Cafe Byfyj. Po drugiej stronie rynku Cafe Zillmann także zapewni pyszne ciasto, a Kawiarnia na kołach aromatyczną kawę.

ArtJarmark tradycyjnie towarzyszy Art Naif Festiwalowi, Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Naiwnej, który od dziewięciu lat w letnich miesiącach odbywa się w katowickiej Galerii Szyb Wilson. Jest to największa w Europie wystawa prac artystów naiwnych, w tym roku można na niej zobaczyć prace ponad 300 artystów z 40 krajów. Festiwal potrwa do 19 sierpnia, więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl

ArtJarmark
10 lipca, godz. 13.30-18.30
Katowice-Nikiszowiec
www.artnaiffestiwal.pl

Program:
14.00 – Montaż instalacji „Yjzel na miarę naszych czasów…”
14.30 – Muzyka na żywo
15.00 – Ślonsko-katalońska corrida – zabawa interakcyjna
15.30 -Muzyka na żywo
16.00 – Happening kulinarny
16.30 – „Jaś i Malgosia” spektakl teatralny Fabryki Kultury
17.30 – Muzyka na żywo – street jam session

Więcej: www.artnaiffestiwal.pl

Szczegóły

Data:
10.07.2016
Godzina:
13:30 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
, ,

Miejsce

Rynek w Nikoszowcu
pl. Wyzwolenia
Katowice, Polska
+ Google Map
MENU: