STALOWA

Aukcja Dzieł Sztuki w Sopockim Domu Aukcyjnym

,

Listopad 25 - 17:00

Pasjonatów i kolekcjonerów malarstwa Sopocki Dom Aukcyjny zachęca do uczestnictwa w ostatniej już w tym roku Aukcji Dzieł Sztuki. 25 listopada klienci będą mieli okazję poszerzyć swoje kolekcje o nazwiska takiej klasy malarzy, jak Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Władysław Ślewiński, Mela Muter, Tadeusz Makowski, Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz oraz wielu innych artystów o ugruntowanej na rynku aukcyjnym pozycji.

Julian Fałat, Portret leśniczego Ferdynda Grzyba, 1923 r.

Na ofertę katalogową składa się 127 obiektów o szerokim zakresie tematycznym, od pełnych wdzięku martwych natur kwiatowych, przez nastrojowe pejzaże, dynamiczne sceny myśliwskie, wyraziste portrety aż po sztukę współczesną. Nie zabraknie również reprezentantów sztuki rzeźbiarskiej w osobach Igora Mitoraja i Jeana Lambert-Ruckiego.

Promujący aukcję obraz to Wiosna w mieście pędzla Józefa Mehoffera (poz. 27, cena wywoławcza: 145 000 zł). Praca szczególna, gdyż uwieczniony na płótnie fragment ogrodu to założenie przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie, gdzie mieszkał artysta. Mehoffer zarządził remont zakupionej w 1932 r. posiadłości Szujskich, osobiście zaś zajął się porządkowaniem przylegającego do rezydencji ogrodu. Obraz był eksponowany na Salonie zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1938 r.

W gatunku martwych natur kwiatowych uwagę skupiają przede wszystkim dwa obrazy Władysława Ślewińskiego (poz. 1, cena wywoławcza: 290 000 zł oraz poz. 32, cena wywoławcza: 270 000 zł). Niezwykle dekoracyjne, stanowiące kwintesencję osiągnięć malarskich artysty. Ślewiński podchodził bardzo pieczołowicie do martwych natur, wśród których kwiaty stanowiły jego ulubiony temat. Oba oleje posiadają opinię Władysławy Jaworskiej, monografistki twórczości artysty. Pracą wyjątkową jest również akwarela autorstwa Juliana Fałata przedstawiająca wizerunek leśniczego Ferdynanda Grzyba, z którym łączyły artystę życzliwe sąsiedzkie stosunki (poz. 54, cena wywoławcza: 22 000 zł). Jest to druga wersja portretu, do której pozował artyście leśniczy – analogiczna praca znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i jest eksponowana w Fałatówce. Zachowała się korespondencja malarza do Ferdynanda Grzyba, w której artysta zaprasza leśniczego do powtórzenia portretu, który został przyjęty z dużym entuzjazmem przez otoczenie.

W kategorii malarstwa portretowego nie można przejść obojętnie obok Starej Bretonki Meli Muter, będącej malarskim zapisem z pobytu artystki w Concarneau (poz. 6, cena wywoławcza: 135 000 zł). Praca pochodzi z wczesnego okresu twórczości malarki, utrzymana jest w bardzo ciemnej gamie i datowana jest na 1904 r. Zwiastuje to, co będzie charakterystyczne dla całego późniejszego dorobku Melanii – zainteresowanie człowiekiem z dużym bagażem życiowym. Nie zabraknie również prac familii Kossaków – licytacje obrazów Jerzego Kossaka Piramidy (poz. 13) i Odwrót spod Moskwy (poz. 14) rozpoczną się z pułapu 4 800 zł.

Wśród sztuki współczesnej na pierwszy plan wysuwa się olej Zdzisława Beksińskiego, datowany na 1973 r. (poz. 124, cena wywoławcza: 125 000 zł) o charakterystycznej dla artysty onirycznej nastrojowości, przesiąknięty aurą niepokoju. Ofertę aukcyjną zamykają prace rzeźbiarskie. Tym razem w katalogu znalazły się aż dwie prace autorstwa Jeana Lambert-Ruckiego – Gorejące serce Jezusa (poz.125, cena wywoławcza: 6 000 zł) i Święty Paweł (poz. 126, cena wywoławcza: 6 000 zł), a także Perseusz Igora Mitoraja, którego twórczość cieszy się na aukcjach niesłabnącym zainteresowaniem (poz. 127, cena wywoławcza: 25 000 zł).

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI
25 listopada 2017 r., godz. 17:00

kontakt w sprawie aukcji:
tel. (58) 550 16 05, 691 963 069, 603 287 002

fot. (góra) Józef Mehoffer, Wiosna w mieście, cena wywoławcza 145 000 zł; źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

Data:
Listopad 25
Godzina:
17:00
,

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny
Boh. Monte Cassino 43
Sopot, Polska
+ Google Map
Telefon:
58 550 16 05
Strona internetowa:
http://sda.pl