• To event minęło.

Aukcja Dzieł Sztuki w Sopockim Domu Aukcyjnym

,

Maj 2 - 17:00
21:30

Jak co roku, w majówkę spotkamy się na Aukcji Dzieł Sztuki organizowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny. 2 maja 2017 r. (wtorek) o godz. 17:00 rozpocznie się w siedzibie firmy licytacja, na której klienci będą mogli poszerzyć swoje kolekcje, wybierając spośród 109 starannie wyselekcjonowanych obiektów.

Dziełem promującym pierwszą w tym roku Aukcję Dzieł Sztuki jest utrzymane w żywej kolorystyce i kubizującej formie „Wesele żydowskie” Henryka Berlewiego (poz. 48, cena wywoławcza: 95 000 zł) . Obraz stanowi doskonałą egzemplifikację dążeń artystycznych malarza, będących próbą połączenia bliskiego Berlewiemu folkloru żydowskiego z osiągnięciami europejskiej awangardy, i tym samym stworzenia nowego języka plastycznego. Kolejnym dziełem zasługującym na szczególną uwagę jest obraz Wincentego Wodzinowskiego zatytułowany „Baba ciągnąca pijanego męża” (poz. 8, cena wywoławcza: 98 000 zł). Sugestywnie odmalowana scena rodzajowa stanowi piękny przykład malarstwa kontynuującego nurt realizmu. Praca wchodziła w skład kolekcji Ignacego Korwina Milewskiego, mecenasa artystów. Na aukcji nie zabraknie też dzieł familii Kossaków, wśród których wyróżnienia wymaga akwarela Juliusza Kossaka przedstawiająca sforę ogarów (poz. 1, cena wywoławcza: 32 000 zł). Namalowane z równą swobodą i znawstwem budowy anatomicznej psy myśliwskie, w niczym nie ustępują malarskim przedstawieniom koni Kossaka. W gatunku pejzażu warto wymienić zrytmizowaną sylwetami drzew, ukazująca lokalny koloryt kompozycję Henryka Epsteina (poz. 43, cena wywoławcza: 54 000 zł) oraz „Pejzaż z południa Francji” Romana Kramsztyka (poz. 46, cena wywoławcza: 460 000 zł) – analogiczna praca w mniejszym formacie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Spośród sztuki nowszej zwraca uwagę wizerunek młodej dziewczyny w pasiastej bluzce autorstwa Tymona Niesiołowskiego (poz. 52, cena wywoławcza: 43 000 zł), a także niezwykle ekspresyjne pod względem formalnym drzewa Henryka Uziembły (poz. 24, cena wywoławcza: 29 000 zł) Po raz pierwszy na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego pojawią się prace mistrza bursztynnictwa, Lucjana Myrty. Będą to obiekty ukazujące malarskie podejście do realizacji z bursztynu, wykorzystujące naturalną różnorodność odmian barwnych materiału, np. „Martwa natura z tkaniną” (poz. 107, cena wywoławcza: 122 000 zł). Rzeźbę na majowej Aukcji Dzieł Sztuki będzie reprezentować wizerunek św. Franciszka z Asyżu (poz. 106, cena wywoławcza: 6 000 zł) Jean Lambert Ruckiego, artysty o ugruntowanej we Francji pozycji.

fot. (góra)  Henryk Berlewi, Wesele żydowskie, olej, płótno, sygn. p. d. H. BERLEWI, źródło: materiały prasowe organizatora

Data:
Maj 2
Godzina:
17:00 - 21:30
,

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny
Bohaterów Monte Cassino 43
Sopot, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 550 16 05
Strona internetowa:
www.sda.pl