White Space Auction

  • To event minęło.

Aukcja Militariów w Sopockim Domu Aukcyjnym

Kwiecień 22 - 17:00
21:00

W oddziale gdańskim Sopockiego Domu Aukcyjnego trwa wystawa przed aukcją militariów. To już druga odsłona tej licytacji związanej z wojskowością. Aukcja w roku 2016 odniosła bardzo duży sukces, toteż organizatorzy mają nadzieję na powtórzenie tego osiągnięcia.

W ofercie znajdą się 252 obiekty. Wśród nich: malarstwo i grafiki batalistyczne, broń biała, skałkowa, kordziki, orientalne noże, odznaczenia, biżuteria patriotyczna oraz dokumenty i pamiątki po wojskowych.

Malarstwo batalistyczne reprezentowane jest m. in. przez Jerzego i Wojciecha Kossaków. Katalog otwiera monumentalna „Bitwa pod piramidami” Jerzego Kossaka, z 1928 r. Analogiczną pracę posiada w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Warszawie. Drugim wyróżniającym się obrazem jest „Odwrót Napoleona spod Moskwy”, będący wcześniejszą wersją obrazu, obecnego na poprzedniej aukcji militariów w Gdańsku. Niespotykany zaś temat związanym z Napoleonem przedstawia obraz Hansa Wernera Schmidta „Napoleon nad Mozelą” z 1930 r. Jest to wizualizacja wydarzenia z 1813 r. gdy właściciel tamtejszej winnicy uratował pobliskie tereny od spustoszenia bitwy, płacąc Napoleonowi sumę 3000 talarów. Cena wywoławcza obrazu to 38 tys zł. Wśród malarstwa na uwagę zasługuje obraz Adama Styki „Strzelec senegalski”. Artysta sam brał udział w I Wojnie Światowej, zapewne wówczas zetknął się z oddziałami wyborowych strzelców senegalskich, które przerzucone zostały do Europy z Zachodniej Afryki Francuskiej. Cena obrazu, który występuje w katalogu pod numerem 6, to 44 tys. zł.

Na aukcji znajdzie się wiele obiektów poszukiwanych przez kolekcjonerów broni. Jedną z nich jest poz. 50 w katalogu – szabla husarska węgiersko-polska z przełomu XVII i XVIII wieku. Tego typu szable używane był także przez oddziały dragonów i piechoty. Jej wielką zaletą jest pochwa, rzadko spotykana na rynku antykwarycznym. Inną ciekawą szablą jest poz. 51 – polska karabela bojowa, również z przełomu XVII i XVIII wieku. Głownia, która może być wcześniejsza, sygnowana jest charakterystycznymi „zębatymi sierpami” i czteropromiennymi gwiazdkami, które używane były do oznaczania broni wykonanej w warsztatach mieczniczych w austriackiej Styrii.

Muzealnym obiektem jest niewątpliwie pierwszy kordzik Marynarki Wojennej II RP wz 1920, oznaczony w katalogu numerem 91. Jego cena wywoławcza to 18 tys. zł. Pochwa zdobiona jest kotwicą w owalu utworzonym z wytłoczonych perełek oraz głową Neptuna z trójzębem. Projekt tego kordzika powstał w 1917 r. dla oficerów marynarki wojennej Austro-Węgier. Po upadku cesarstwa kordzik taki można było zakupić i wykorzystać jako wzór dla innej, w tym wypadku polskiej marynarki. Ładnym kordzikiem jest kordzik polski oficerów wz 24 za 6 tys. zł, występujący pod numerem 90. Głowica kordzika zdobiona jest wyobrażeniem orła i napisem „Honor i Ojczyzna”, flankowanym stylizowanym ornamentem roślinnym. Do kordzika przynależą regulaminowe, skórzane rapcie.

Amatorom wschodniej stylistyki, spodobają się dwie tarcze separ z ok. 1800 r., pochodzące z terytorium Persji (w katalogu pod numerami 106 i 108). Zdobione są dekoracją niellową ze srebrna inkrustacją o motywach roślinnych oraz rozetami i medalionami. Całość zwieńczona czterema guzami.

Na aukcji znajdzie się duża ilość broni czarnoprochowej krótkiej i długiej: strzelby, garłacze, podróżne, pojedynkowe. Bardzo ładnym reprezentantem tej grupy jest angielski garłacz skałkowy datowany na l. 1805-1815. Sygnowany jest londyńskim znakiem TOWER oraz monogramem króla Jerzego III. Charakterystyczna dla garłacza, rozszerzana lufa zdobiona jest inkrustowanym mosiądzem ornamentem geometrycznym. Cena wywoławcza to 7,5 tys. zł. Ozdobą aukcji jest para pistoletów pojedynkowych pochodzących z Francji z ok. 1850 r. Pistolety złożone są w kasecie z garniturem: m. in. młotkiem do ładowania, szczypcami do odlewania kul, pobojczykiem, ładownicą, itd. Komplet wyprodukowany jest przez firmę Le Page, założoną na pocz. XVIII w. Oferowaną na aukcji parę wykonał Foure Le Page, który miał tytuł dostawcy rosyjskiego dworu cesarskiego. Cena wywoławcza kompletu to 50 tys. zł.

Pod numerem 152 w katalogu znajduje się tkanina pamiątkowa 2. Korpusu Polskiego z l. 40. Tkanina o wymiarach 175 x 76 cm, malowana na białej osnowie, ze złotym wątkiem w typie pasa kontuszowego. Na całej długości tkaniny przedstawione są odznaki pamiątkowe i rozpoznawcze jednostek wojskowych, na bordiurze zaś ich tarcze herbowe. U dołu tkaniny wyobrażenie maków, nawiązujące do pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Cena wywoławcza tkaniny to 9,5 tys. zł.

W ofercie też wiele odznak, m. in. oficerska 49. Huculskiego Pułku Strzelców – Kołomyja, wraz z dyplomem czy oficerska 19. Pułku Wołyńskich – Ostróg w kształcie gwiazdy z nałożoną podkową. Ceny wywoławcze odznak to odpowiednio: 6,5 tys. i 7 tys. zł. Do kupienia również Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari V kl. z 1923 r. z numerem 6854, nadany Wacławowi Brzozowskiemu, sprzedawany w komplecie z legitymacją oraz miniaturą.

Poza tym na aukcji znajdą się plakiety z królami polskimi, Marszałkiem Piłsudskim czy Tadeuszem Kościuszką, przedmioty związane z osobą Napoleona oraz zdjęcia, mapy i dokumenty wojskowe.

AUKCJA MILITARIÓW (2)
TERMIN aukcji: 22 kwietnia, sobota, 2017, godz. 17.00
MIEJSCE aukcji: Sopocki Dom Aukcyjny, Gdańsk, ul. Długa 2/3

katalog obiektów

fot. (góra) 157. Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari V kl., 1923 r., źródło: materiały prasowe organizatora

Data:
Kwiecień 22
Godzina:
17:00 - 21:00

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny
Boh. Monte Cassino 43
Sopot, Polska
+ Google Map