Kolejna odsłona Aukcji Sztuki Świata w Sopockim Domu Aukcyjnym w Warszawie

,

Grudzień 12 - 18:00

Sopocki Dom Aukcyjny przygotował w grudniu dwie aukcje, obydwie odbędą się w warszawskiej galerii przy Nowym Świecie 54/56. 12 grudnia o godz. 18.00 rozpocznie się Aukcja Sztuki Świata 2, której oferta jest bardzo różnorodna.

Katalog zawiera 208 obiektów i podzielony jest na 4 części, obejmujące sztukę europejską, azjatycką, sztukę Afryki oraz sztukę Ameryki Północnej i Południowej. Wśród prezentowanych prac znalazł się między innymi wybitnej klasy obraz niemieckiego malarza animalisty Heinricha Zügla, „Trzy owce” (poz. 3). Dzieło powstało w 1872 r. i pochodzi z wczesnego okresu twórczości artysty, tzw. „Schaffenperiode” (okresu owiec). Okładkę katalogu zdobi obraz autorstwa Jacoba van Loo, holenderskiego mistrza portretów z połowy XVII w. (poz. 20). Obraz był wieloletnim depozytem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, wystawianym w Dworze Artusa. Jak napisał Adam Konopacki w ekspertyzie: „(…) Oprócz godnej uwagi wartości malarskiej wizerunku, celnego realistycznego ujęcia jego sylwetki i podobizny fascynujące staje się nadanie wyższego, symbolicznego wymiaru portretowi.(…)”. Obraz pokazuje niezwykły warsztat malarski XVII wiecznego twórcy, ze szczególną dbałością o detal. Wśród polskich nazwisk na uwagę zasługuje piękna akwarela Wilhelma Kotarbińskiego, Kobiety na tarasie (poz. 16). W ofercie aukcyjnej nie mogło zabraknąć Wojciecha Kossaka, Ułan z jeńcami – epizod z Powstania Listopadowego (poz. 29). Nie słabnie również zainteresowanie pracami École de Paris; w katalogu Sopockiego Domu Aukcyjnego jej reprezentantami są: Henryk Epstein z Aktem kobiecym z ok. 1920 r. (poz. 43), Max Band, „Portret dziewczynki” (poz. 48) oraz słoneczny olej „Wzgórze Six – Fours w pobliżu Sanary” z ok. 1925 r. (poz. 38).

Miłośnikom sztuki współczesnej powinien się spodobać obraz Tadeusza Dominika „Róża III” (poz. 50) z 1974 r., który został namalowany na wystawę w Kioto oraz innych miastach Japonii. Pod młotek trafią również fotografie Marilyn Monroe autorstwa Berta Sterna z ostatniej sesji fotograficznej do Vogue z 1962 r. (poz. 53,54).

Ciekawostką na aukcji są piękne szkła artystyczne, kompozycja Henryka Albina Tomaszewskiego z lat 60. XX w. (poz. 102) oraz prace współczesnych artystek szkła, Małgorzaty Dajewskiej (poz. 100 i 101) i Agnieszki Leśniak-Banasiak (poz. 103).
W katalogu znajdziemy również ciekawe ikony, wśród których wyróżnia się Trójca Święta Starotestamentowa z II poł. XIX w. (poz. 57) z ceną wywoławczą: 4500 zł. Wśród prac rzeźbiarskich Państwa uwadze polecamy figurkę Św. Jana Chrzciciela autorstwa Jean’ a Lamberta – Ruckiego.
Na aukcji będzie można kupić również piękną biżuterię, np.: kolczyki z diamentami z przełomu XIX /XX w. (poz. 111), czy pierścionek ze szmaragdem ok.6,80 ct (poz. 115).
Z części azjatyckiej Państwa uwadze polecamy chińską Figurę Guanyin’a z dynastii Ming (poz. 152); jest to brąz złocony o wysokości 41 cm. Z porcelany na uwagę zasługują piękne japońskie wazy kominkowe Imari z I poł. XVIII w. (poz. 159).
W części afrykańskiej katalogu znajdziemy między innymi drewnianą figurę Bieri (poz. 189), z okresu międzywojennego.
Do ciekawych obiektów należą również południowo-amerykańskie figurki Poporo (poz. 205) z I-VII w. n.e. – unikat na rynku antykwarycznym; wykonane ze stopu Tumbaga, przedstawiają parę królewską w pozycji siedzącej. Każda z figurek jest pojemnikiem o pustym wnętrzu przeznaczonym na wapno, które mieszano z liśćmi koki, których przeżuwanie było rytuałem wśród szlachty i kapłanów indiańskich.

fot. góra: Wojciech Kossak, Ułan z jeńcami; źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

Data:
Grudzień 12
Godzina:
18:00
,

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny – oddział warszawski
Nowy Świat 54/56
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
warszawa@sda.pl