STALOWA

  • To event minęło.

Aukcja Varia 18 w Sopockim Domu Aukcyjnym

,

Lipiec 8 - 17:00
20:00

W drugą sobotę lipca Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza do udziału w 18-tej już odsłonie aukcji Varia. Letnia edycja, która odbędzie się w siedzibie firmy w Sopocie jest doskonałą okazją do połączenia wakacyjnego wyjazdu z możliwością osobistego uczestnictwa w aukcji. Katalog obfituje w rekordową ilość obiektów – 381 (sic!) – prezentując przedmioty z kategorii malarstwa, rzeźby, biżuterii, szkła, srebra, ceramiki oraz mebli, a wszystko to w wysoce atrakcyjnych cenach wywoławczych.

Rozległy dział w ofercie aukcji Varia 18 zajmują prace malarskie. Warto zwrócić uwagę na dwie prace Bronisławy Rychter-Janowskiej – W saloniku (poz. 6, cena wywoławcza: 2 800 zł) oraz Dworek (poz. 7, cena wywoławcza: 3 800 zł). Choć niewielkie wymiarami, jednak ukazujące wszystko to, co dla twórczości tej artystki znamienne: umiejętność oddania niezwykłej nastrojowości pod płaszczem z pozoru prostych kadrów. W katalogu znalazła się również praca ucznia Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana – datowany na 1923 r. Portret mężczyzny (poz. 14, cena wywoławcza: 8 500 zł). Spośród gatunków malarskich najsilniej reprezentowany jest pejzaż. Na kupujących czekają liczne krajobrazy górskie, w tym Stefana Filipkiewicza Panorama Tatr (poz. 12., cena wywoławcza: 4 400 zł) oraz przedstawienia nadmorskie, tu przykładem są prace Jana Gasińskiego, czy też uwieczniony przez Henryka Baranowskiego Klif Orłowski (poz. 105, cena wywoławcza: 4 000 zł). Miłośników twórczości Mojżesza Kislinga z pewnością zainteresuje litografia przedstawiająca Ofelię (poz. 149, cena wywoławcza: 1 900 zł), wizerunek obok którego ciężko przejść obojętnie.

Obiektem promującym aukcję Varia 18 jest figura Gladiatora (poz. 178, cena wywoławcza: 5 000 zł), autorstwa Jana Raszki, znanego przede wszystkim z realizacji pomnikowych. W tej kategorii nie wolno pominąć ekspresyjnego przedstawienia Kobiety z woalem projektu Bolesława Biegasa (poz. 173, cena wywoławcza: 1 600 zł).

Panie na pewno ucieszy bogata oferta z biżuterii, zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Ceny wywoławcze pierścionków zdobionych diamentami, datowanych na 2 poł. XIX w. i epokę art déco rozpoczynają się już od 1 000 zł, czego przykładem jest poz. 191 – pierścionek o wiedeńskiej proweniencji. Piękny wzór o secesyjnej formie ornamentalnej przedstawia zdobiony dodatkowo rubinem pierścionek z praską puncą (poz. 189, cena wywoławcza: 2 800 zł). W ofercie dostępne są również pierścionki projektu rozpoznawanych na świecie marek, takich jak Cartier z kultową potrójną obrączką z kolekcji Trinity (poz. 219, cena wywoławcza: 4 200 zł), Bulgari z modelem B.ZERO 1 (poz. 221, cena wywoławcza: 7 000 zł) oraz o oryginalnej formie pierścionek Roberto Coin, wchodzący w skład serii Primavera (poz. 220, cena wywoławcza: 1 600 zł). Wśród zegarków męskich znajdą Państwo model Oyster Perpetual DateJust Rolexa (poz. 234, cena wywoławcza: 15 000 zł) oraz Golden Ellipse marki Patek Philippe (poz. 235, cena wywoławcza: 22 000 zł). W ofercie Varia 18 są także piękne srebrne cukiernice, z czego część z zachowanym kluczykiem do zamykania. Tu na uwagę zasługują zwłaszcza dwie o rozpoznanym warsztacie: Jana Pogorzelskiego, znanego warszawskiego złotnika (poz. 266, cena wywoławcza: 5 000 zł) i francuska, projektu Claude Doutre Roussela (poz. 264, cena wywoławcza: 2 000 zł).

W dziale ceramiki znajduje się wieloelementowy, miśnieński zestaw talerzy i półmisków, gdzie w lustrze każdego z obiektów umieszczono inną scenę rodzajową w typie sentymentalnym (poz. 298, cena wywoławcza: 450 zł). Piękne malatury kwiatowe znajdują się także na filiżankach w komplecie do mokki (poz. 301, cena wywoławcza: 2 400 zł).

Katalog zamyka dział z meblami, przy którym warto się zatrzymać na dłużej przy pięknym komplecie biurowo – wypoczynkowym, datowanym na 1 poł. XX w. (poz. 370, cena wywoławcza: 15 000 zł). Zwraca również uwagę elegancki stolik do gry w szachy z epoki art déco o odwracanym blacie (poz. 375, cena wywoławcza: 7 500 zł). Wymienione wyżej obiekty to zaledwie „wierzchołek góry lodowej”.

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza do galerii, gdzie udostępniona jest już wystawa przedaukcyjna i możliwe jest dokładne przyjrzenie się każdemu z oferowanych przedmiotów. Szczególnie polecamy Paniom mierzenie biżuterii.

Aukcja Varia 18
8 lipca 2017 r. (sobota), godz. 17:00
siedziba Sopockiego Domu Aukcyjnego: ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot
kontakt w sprawie aukcji: sopot@sda.pl, 58 550 16 05; 603 287 002

fot. (góra) Stefan Filipkiewicz, Panorama Tatr, źródło: materiały prasowe organizatora

Data:
Lipiec 8
Godzina:
17:00 - 20:00
,

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny
Bohaterów Monte Cassino 43
Sopot, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 550 16 05
Strona internetowa:
www.sda.pl