Przedświąteczna aukcja Varia (21) w Sopockim Domu Aukcyjnym

,

Grudzień 12 - 19:00

Druga z aukcji przygotowanych na 12 grudnia w Sopockim Domu Aukcyjnym to aukcja Varia 21 o godz. 19.00. Aukcje z tego cyklu cieszą się niesłabnącym powodzeniem, ponieważ wśród różnorodnych obiektów można znaleźć prawdziwe perełki.

Tradycyjnie nie zabraknie końskich tematów, na czele z obrazem Jerzego Kossaka, „Kirasjerzy przed chatą” (poz. 3), cena wywoławcza: 8000 zł. Warto zauważyć również „Kirasjerów” autorstwa Leszka Piaseckiego (poz. 4). Kontynuując, pod numerem 9 w katalogu znajdziemy obraz „Ułani” Stanisława Bagieńskiego. W malarstwie pejzażowym warto zwrócić uwagę na niezwykłej urody obraz Teodora Ziomka, „Leśna droga zimą” (poz. 12), w cenie wywoławczej: 6000 zł, nastrojowy „Zachód słońca” Wiktora Koreckiego (poz. 21) czy „Pejzaż panoramiczny” Jerzego Karszniewicza (poz. 63). Widoki tatrzańskie znajdą Państwo natomiast w pracach Stanisława Kamockiego (poz. 43) i Stanisława Chachuły (poz. 22). Miłośnikom realistycznej klasyki może się spodobać obraz niemieckiego malarza Edwarda Harrisona Comptona, ukazujący jeden z najsłynniejszych szczytów w Alpach, Matterhorn (poz. 54). Kolekcjonerom Erno Erba polecamy piękny olej „Przekupki uliczne” (poz. 61), w cenie wywoławczej: 14000 zł. Na aukcji nie mogło zabraknąć również krakowskiego mistrza Adama Setkowicza, w jednym ze swoich ulubionych tematów: „Po polowaniu” (poz. 65). Miłośnikom malarstwa prymitywistycznego polecamy natomiast dwa obrazy Teofila Ociepki, „Sabat czarownic” i „Pustynię” (poz. 72 i 75). Fani twórczości Stasysa Eidrigeviciusa znajdą w ofercie piękny pastel „Płaczącego klauna” z 1990 r. (poz. 82). Prawdziwą ucztę będą mieli wielbiciele twórczości Franciszka Starowieyskiego; na aukcji znalazły się aż cztery prace tego artysty (poz. 85, 86, 87, 88)- kompozycje fantazyjne oraz szkice aktów męskich i kobiecych. Na aukcji nie zabraknie Edwarda Dwurnika z pięknym gwaszem „Krakowskie Przemieście”, pracą z 2004 r. (poz.92). Wśród rzeźb prawdziwą ciekawostką jest drewniana postać świętego, autorstwa wieloletniego dyrektora Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach Cirilla dell’Antonio (poz. 102).

W ofercie znajdą również Państwo piękną biżuterię, naszyjnik z brylantami z przełomu XIX i XX w (poz. 112) czy broszkę z rubinem i diamentami w kształcie węża (poz. 117). Fankom popularnej ostatnio biżuterii ORNO polecamy naszyjnik (poz. 145) oraz bransoletkę (poz. 142).

Z rzemiosła artystycznego Sopocki Dom Aukcyjny poleca ciekawe świeczniki warszawskie Karola Malcza z 1863 r. (poz. 148) oraz parę lampek chanukowych z Gwiazdą Dawida (poz. 163), Kraków, l. 1930-1940. W ofercie znalazła się również Kantyna podróżna, Francja, II poł. XIX w. (poz. 186).

Wśród porcelany wyróżnia się patera drezdeńska, Helena Wolfsohn z końca XIX w. (poz. 201) z ceną wywoławczą: 1000 zł. Ciekawym przedmiotem jest także rosyjska miniatura św. Mikołaja z końca XIX w. (poz. 224) czy laska spacerowa z kości słoniowej i bambusa, Austro-Węgry, z ok. 1900 r. w cenie wywoławczej: 1400 zł. W sam raz na świąteczne prezenty.

fot. góra: E. Dwurnik, Krakowskie Przedmieście; źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

Data:
Grudzień 12
Godzina:
19:00
,

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny – oddział warszawski
Nowy Świat 54/56
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
warszawa@sda.pl