szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Bel Air – fotografie, rzeźby i grafiki zainspirowane pobytem Leona Podsiadłego w Gwinei

Kategorie wydarzeń:
,

15.09.2017 - 18:00
13.10.2017 - 19:00

W najbliższy piątek Fundacja Art Transparent otwiera wystawę pt. „Bel Air”, na której zaprezentowane zostaną fotografie, rzeźby i grafiki zainspirowane pobytem Leona Podsiadłego w Gwinei w latach 1965-1970, a także wybór oryginalnej rzeźby afrykańskiej – prawdziwe perełki z bogatej kolekcji Podsiadłych.

Wrocław i Konakry łączą nie tylko tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO oraz realizowana z w związku piastowaniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 akcja „Książki dla Gwinei”. Te dwa miasta połączyły także postaci m. in. Zbyszka Cybulskiego, Hanki Bielickiej, Stanisława Lenartowicza, Leona Podsiadłego.

Po odzyskaniu niepodległości Gwinea zainicjowała intensywną wymianę intelektualną, naukową i gospodarczą z krajami bloku wschodniego, w tym z Polską. Dlatego też w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia do Konakry przybywają liczni polscy artyści, pisarze i wykładowcy. Wystawa „Bel Air” przenosi nas w tamte czasy za sprawą niezwykłych prac mentora wrocławskiej rzeźby, profesora Leona Podsiadłego. W jej ramach prezentowane są fotografie, rzeźby i grafiki zainspirowane pobytem w Gwinei w latach 1965-1970, a także wybór oryginalnej rzeźby afrykańskiej – to prawdziwe perełki z bogatej kolekcji Podsiadłych; takiej rzeźby dziś już w Afryce, poza nielicznymi muzeami, nie ma. Wizualną opowieść uzupełnia rozmowa ojca z córką, Magdą Podsiadły, która po wielu latach powraca do Konakry, by odnaleźć uczniów ojca i odwiedzić gwinejski dom swojej rodziny.

Tytułowe „Bel Air” to nie tylko miejscowość w Gwinei, usytuowana nad oceanem jakieś sto kilometrów na północ od Konakry, ale także tytuł rysunku Podsiadłego. Motyw biegnących brzegiem morza czarnoskórych chłopców (zaczerpnięty zresztą z fotografii wykonanej podczas pobytu w Gwinei) to w interpretacji artysty ilustracja „biegu ku Europie”. W kontekście rozgrywającego się na naszych oczach kryzysu migracyjnego, praca ta staje się wręcz boleśnie współczesna, a jej trzeźwa wymowa stanowi być może ostrzeżenie przed łatwym i pełnym uproszczeń sentymentalizmem, którym nierzadko przesycone jest nasze myślenie o Afryce.

Wystawa towarzyszy zakończeniu zbiórki pieniędzy w ramach akcji Książki dla Gwinei.

Wystawa będzie czynna od 15 września do 13 października 2017 r. we wtorki, czwartki i piątki, od godz. 16:00 do 19:00.

Wernisaż odbędzie się 15 września o godzinie 18:00.

fot. (góra) Leon Podsiadły, Gwinea, druga połowa lat ’60, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
15.09.2017 - 18:00
Koniec:
13.10.2017 - 19:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria Mieszkanie Gepperta
Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław,
+ Google Map
MENU: