szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Cudawianki – wernisaż Julii Curyło w Galerii (-1) PKOI

Kategorie wydarzeń:
,

21.06.2017 - 19:00
07.09.2017 - 18:00

Zanurzone w estetyce surrealizmu, realizmu magicznego i neo-pop prace Julii Curyło są wielowarstwową opowieścią. Zabobony i wierzenia spotykają się tu z nauką, religia z kulturą masową, duchowość przenika się z racjonalizmem.

Twórczość Julii Curyło pokazuje sprzeczności, ograniczenia i absurdy dzisiejszego świata, do których artystka podchodzi w sposób ambiwalentny, zdystansowany, ale też pełen humoru. Jej postrzeganie nowoczesnej kultury ma w sobie silny ładunek ironii – Curyło z uśmiechem sytuuje się w świecie “cudów”, które zastąpiły naukę. Każdy z jej obrazów jest jak zmiksowany utwór, złożony z wielu sampli. Eklektyzm tej twórczości wynika z zainteresowania naturą ludzką i codziennością, która jest wielopłaszczyznowa i nieoczywista, może być w nieskończoność rozkładana na części, składać się ze sprzecznych elementów, a jednocześnie tworzyć jedną, spójną całość.

Artystkę fascynuje współczesność, z jej pomieszaniem i pogmatwaniem oraz pewną popową powierzchownością. W swoich pracach stara się ją przełamać elementami filozoficznymi i naukowymi, jak w serii “Kosmos”, będącej wyrazem jej zainteresowań aktualnymi zagadnieniami, takimi jak podbój kosmosu i tworzony wokół niego od dziesięcioleci romantyczny etos. Ten swoisty romantyzm obecny jest zarówno w warstwie znaczeniowej jak i wizualnej; stanowi on wprowadzenie do kolejnych przestrzeni interpretacyjnych, dotyczących styku sprzecznych teorii a także nieustającej potrzeby pierwotnej duchowości, pomimo rozwoju techniki i osiągnięć cywilizacyjnych na polu nauk ścisłych. Interesują ją dwuznaczności, kwestie sporne, absurdy i zderzenia wykluczających się teorii. Na przykład – jak powstał świat? Jedni szukają odpowiedzi poprzez język fizyki, liczby i wzory, inni poprzez wiarę w istnienie istot wyższych. W obu przypadkach trwają poszukiwania “boskiego” języka, który mógłby wyjaśnić wszystko, co pozostaje niepewne i unosi się w sferze domysłów.

Curyło fascynują też ludowe wierzenia i zabobony oraz konstruowana wokół nich estetyka. Kiczowate gadżety często umieszcza w realnych kontekstach, tworząc wirtualną wersję współczesności, która, pomimo nierealności, wydaje się zaskakująco znajoma.

Julia Curyło

Autorka obrazów, obiektów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza i w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego (2009) . Laureatka Grand Prix PROMOCJI 2010 (nagroda BWA BYDGOSZCZ). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (realizacja serii rzeźb pneumatycznych „Kury”, prezentowane na rynku głównym we Wrocławiu i galerii ART3 w Nowym Jorku).

Prace warszawskiej artystki pokaże Galeria (-1) PKOI w Centrum Olimpijskie w Warszawie.Wystawa czynna od 22 czerwca do 7 września.

 

fot. (góra), Julia Curyło, Euroarabia, olej i akryl na płótnie, 2016, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
21.06.2017 - 19:00
Koniec:
07.09.2017 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Warszawa, 01-531
+ Google Map
Telefon:
22) 560 37 00
Strona internetowa:
www.olimpijski.pl
MENU: