szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

„Do DNA Marilyn” – fotografie Getty Images Gallery w CK Katowice

Kategorie wydarzeń:

05.07.2013 - 18:00
31.08.2013 - 19:00

patronat rynekisztuka.plCenzura odrzuca praktycznie wszystkie moje zdjęcia – a to, co przepuści cenzor, retuszuje wytwórnia. Spędzają mnóstwo czasu martwiąc się czy dziewczyna ma rowek między piersiami czy nie. Wydaje mi się, że powinni się martwic, gdyby któraś nie miała. M. Monroe

 Urodzona w Dniu Dziecka, w 1926 roku, przez 36 lat swojego życia, aż do tajemniczej i tragicznej śmierci, wydawała się być krucha i delikatna jak dziecko. Zagubiona kobieta czy manipulatorka? Sztuczna czy naturalna? Kobieca czy wulgarna? Ilu jest biografów, tyle historii o Marilyn. Legenda. Każdy o niej słyszał, ale nikt nie zna prawdy. Na zdjęciach widać, że nie zawsze się uśmiecha. Nie zawsze pozuje. Nie zawsze patrzy prosto w obiektyw, ale zawsze jest świadoma naszej obecności. Kochała lustra i aparaty fotograficzne, wcielała się podczas sesji w tysiące ról, zależnie od nastroju. Agent reklamowy Marilyn, John Springer, powiedział: Można było rozmawiać z nią o jej ostatnim filmie, mógł być to nawet triumf i było zaledwie o.k., po prostu lubiła to. Ale kiedy mówiło się o jej ostatniej sesji fotograficznej… dopiero wtedy w jej oczach zapalały się iskierki.

Rok temu – w 50. rocznicę śmierci Marilyn – odbyła się w londyńskiej Getty Images Gallery wystawa fotografii przypominających liczne wcielenia Marilyn i jej życie. Teraz specjalnie dobraną część tych zbiorów możemy oglądać w Centrum Kultury Katowice. Czy za pomocą kilkudziesięciu fotografii uda się dotrzeć do najgłębiej skrywanych tajemnic Marylin? Do samego DNA?

wystawa "Do DNA Marilyn" - fotografie z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie

wystawa „Do DNA Marilyn” – fotografie z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie

wystawa "Do DNA Marilyn" - fotografie z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie

wystawa „Do DNA Marilyn” – fotografie z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie

 

Agnieszka Kurtok, kuratorka wystawy

wernisaż: 05.07, g. 18.00

wystawa trwa do 31 sierpnia 2013

GALERIA PUSTA

Szczegóły

Początek:
05.07.2013 - 18:00
Koniec:
31.08.2013 - 19:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Pusta
pl. Sejmu Śląskiego 2
Katowice, 40-032

Organizator

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
Telefon:
603 727 995
Email:
grazyna.tereszkiewicz@ck.art.pl
Strona internetowa:
ck.art.pl
MENU: