White Space Auction

  • To event minęło.

Dom Aukcyjny Libra zaprasza na 2. Aukcję Sztuki Nowoczesnej

,

Czerwiec 5 - 19:00
23:00

Oferta obejmuje 56 starannie wyselekcjonowanych prac, najważniejszych polskich artystów sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Katalog otwiera piękna autostrada Stanisława Fijałkowskiego z 1998 r. Wibrujące błękity i delikatne beże tworzą przyciągającą wzrok, poetycką kompozycję. Na pozycji nr 3 znajdziemy podręcznikową wręcz pracę Władysława Strzemińskiego z serii Prządki. Rysunek powstały w 1950 r. to rozwinięcie przez artystę koncepcji unizmu. Prace Strzemińskiego są obecnie niezwykle poszukiwane na rynku dzieł sztuki w Polsce; a dzięki jego indywidualnej wystawie w Madrycie, także na rynku międzynarodowym. Niewielka ilość zachowanych dzieł tego artysty tym bardziej wpływa na gwałtowny wzrost cen. Można bez wątpienia stwierdzić, że to ostatni moment by pozyskać do swojej kolekcji prace artysty kluczowego dla rozwoju polskiej sztuki współczesnej.

 Okładkowa praca (pozycja nr 6.) to Autoportret Witkacego, zatytułowana Przerażenie Wariata. Wielokrotnie reprodukowana, kultowa odbitka prekursora polskiej fotografii, to jedna z najważniejszych pozycji w katalogu. Fotograficzna twórczość Witkacego została zauważona i doceniona także na międzynarodowym rynku dzieł sztuki, a autoportrety artysty są szczególnie poszukiwanymi pracami. W katalogu znajdziemy także muzealnej klasy geometryzujący pejzaż Andrzeja Wróblewskiego z 1948 r. (poz. 8) Wykonany techniką oleju i gwaszu na tekturze. Niewielka kompozycja w pełni oddaje kunszt malarski artysty. Charakterystyczne błękity i nasycone czerwienie tworzą sugestywny miejski pejzaż. Ceny prac Wróblewskiego, po ostatnich międzynarodowych wystawach, lawinowo rosną w górę. Jest to zatem pozycja godna polecenia dla każdego miłośnika sztuki współczesnej. Z pewnością ta praca stanie się ozdobą kolekcji, do której trafi.

Dla kolekcjonerów najlepszych prac awangardy polskiej oferujemy heliografikę Karola Hillera (poz. 10). Obiekt tym bardziej ciekawy i pożądany na rynku, ze względu na brak prac tego artysty na rynku. Karol Hiller to prekursor awangardowych prac na medium fotograficznym. Artysta, który wyprzedził swoją koncepcją artystyczną najwybitniejszych twórców na świecie. Jeden z najwybitniejszych artystów awangardy w naszym kraju, którego prac zachowało się bardzo niewiele, a niemal cała spuścizna znajduje się w kolekcjach muzealnych. Na 2. Aukcji znajdziemy także 3 prace Jana Berdyszaka (poz. 9; 11; 16) i korespondujące z nimi 3 prace Henryka Stażewskiego (poz. 17; 18; 37). Celowo dokonujemy tego porównania, wskazując na analogie artystyczne i rozwój koncepcji stworzonej przez Stażewskiego, a genialnie rozwiniętej w twórczości Berdyszaka. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na potężne płótno Berdyszaka, Obraz XI z 1968. Kolejna muzealnej klasy pozycja na naszej aukcji. Obraz, który zachwyca swoimi szmaragdowymi zieleniami, turkusowymi błękitami, przełamanymi dzięki delikatnym brązom i beżom. To abstrakcyjna, w swojej formie jak i kolorystyce, zjawiskowa praca tego artysty.

Akt kobiecy został podjęty przez dwóch artystów reprezentowanych na naszej aukcji. Ekspresyjna sylwetka kobiety w wykonaniu Teresy Pągowskiej (poz. 19), koresponduje z zachwycającym, oszczędnym w formie aktem z lustrem Jerzego Nowosielskiego (poz. 22). Oba obrazy przedstawiają zupełnie inne podejście do sylwetki ludzkiej, w pełni oddając cechy charakterystyczne i bogactwo środków wyrazu oraz odmienność podejścia do tematu tych dwóch wybitnych artystów.

 Na aukcji nie mogło zabraknąć także wibrującej czerwieniami i oranżami abstrakcji Erny Rosenstein (poz. 13) oraz niepokojącego, acz zachwycającego swoim kunsztem i barwami asamblażu Jonasza Sterna (poz. 14). Kolekcje dwie korespondujące ze sobą płótna, to prace Zofii Artymowskiej (poz. 21) i Romana Artymowskiego (poz. 20). Obie prace zbliżone do siebie formatem i koncepcją kompozycji płótna, ukazują jak to pomimo różnic artystycznych, to niezwykle barwne małżeństwo prezentowało podobną koncepcję i wrażliwość artystyczną. Ciekawe rozwiązania artystyczne i nietypowe podejście do materii malarskiej podejmują Adam Marczyński (poz. 26), w swojej muzealnej, monumentalnej pracy z wykorzystaniem smoły połączonej z warstwa malarską; Marian Warzecha (poz. 25) z wykorzystaniem metalowych blach oraz emaliowanych tabliczek z numerami, pochodzących prawdopodobnie z dawnej fabryki Schindlera; czy relief Bronisława Kierzkowskiego (poz. 35) z wykorzystaniem pasów skórzanych, dna beczki i elementów drewnianych.

Na aukcji Gruppę reprezentują pejzaż z Kabat Ryszarda Grzyba (poz. 33) oraz hommage dla Malewicza Włodzimierza Pawlaka (poz. 34). Nurt sztuki przedstawieniowej uzupełnia także wybitne płótno Edwarda Dwurnika, Krucha rzecz (poz. 55). To obraz o głębokiej warstwie znaczeniowej, do okrywania której zachęcamy podczas wystawy przedaukcyjnej.

Na aukcji nie mogło także zabraknąć matematycznej pracy Ryszarda Winiarskiego Game 8 × 8 z 1979 (poz. 36) oraz poezji konkretnej Stanisława Dróżdża (poz. 43). Zwracamy Państwa uwagę na korelację koncepcji artystycznych tych dwóch twórców. Poezja konkretna, zbudowana na bazie modyfikacji układu kompozycyjnego liter zestawiona z matematyczną precyzją poddaną przypadkowi w twórczości Winiarskiego, wydają się wzajemnie dopełniać i stanowią dla siebie naturalne uzupełnienie. Dla entuzjastów abstrakcji nieprzedstawiającej, działającej na odbiorcę samą formą i barwą, zwracamy uwagę na prace Jadwigi Maziarskiej (poz. 48), Kajetana Sosnowskiego (poz. 49), Jacka Sempolińskiego (poz. 50).

Nurt fotografii reprezentują także wybitne zdjęcie autorstwa Natalii LL z serii Sztuczna fotografia (vintage-print) (poz. 44); wybitny Portret aktorki Lucyny Winnickiej autorstwa Edwarda Hartwiga (vintage-print) (poz. 45); czy niezwykle ciekawe fotografie z pracowni Augusta Zamoyskiego, wykonane przez Eustachego Kossakowskiego (poz. 46).

Te i wszystkie inne prace z katalogu będzie można oglądać już od 25. maja, w godzinach 12.00–20.00, od poniedziałku do niedzieli, w hotelu InterContinental, w apartamencie prezydenckim na 40 p.

Aukcję Sztuki Nowoczesnej odbędzie się już 5 czerwca o godz. 19.00 w hotelu InterContinental, w tym samym miejscu, w Sali Hemisphere,  na poziomie -1, ul. Emilii Plater 49.

fot. (góra) Andrzej Wróblewski, Abstrakcja – miasto, 1948, olej, gwasz, tektura, 36,8 × 51,7 cm, źródło: materiały prasowe organizatora

Data:
Czerwiec 5
Godzina:
19:00 - 23:00
,

Miejsce

InterContinental Hotel
ul. Emilii Plater 49
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map