szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Contemporary London Art – FaceToFaceArt
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Elektroniczne Impresje Wilkonia – wystawa grafiki cyfrowej Józefa Wilkonia w Limited Edition

Kategorie wydarzeń:
, ,

16.10.2016 - 12:00
31.12.2016 - 20:00

Darmowy

Józef Wilkoń od nieomalże 60. lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. Wykreował on rozpoznawalną rzeczywistość, pełną artyzmu, ekspresji, liryzmu jak również niespotykanej wrażliwości na otaczający nas świat przyrody. Powoływał do życia wizerunki głównie zwierząt, tworząc ich psychologiczne portrety. Pełne optymizmu i poczucia humoru postacie, które zasłużyły sobie na miano wilkoniowatych, stanowią ilustrację do ponad 200 książek w kraju i poza jego granicami.

Patronat Medialny RiSZNie ustając w poszukiwaniu uniwersalnych środków wyrazu, Józef Wilkoń zaczął eksperymentować z komputerem, tworząc cyfrowe obrazy, ilustrujące. Podobnie jak Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski czy Zdzisław Beksiński, dostrzegł on w grafice komputerowej interesującą alternatywę dla malarstwa tradycyjnego. W swojej twórczości wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki, nic nie tracąc na indywidualizmie wykonanych prac. Dowodem na to są niezwykłe obrazy cyfrowe, gdzie ruchy pędzla przejął palec mistrza, a farby zastąpił program graficzny. Oglądając cyfrowe obrazy stworzone przez artystę, oprócz wrażeń wzrokowych, oglądający słyszy muzykę wykonywaną przez namalowane postacie. Jest to niewątpliwie dowód na siłę talentu malarza.

Galeria Limited Edition postanowiła zaprezentować cyfrowe kreacje Józefa Wilkonia, w których artysta wychodzi od formy, aby przejść w abstrakcję. Przedstawione obrazy cyfrowe zostały poprzedzone wieloma latami wytężonej pracy „konwencjonalnymi” technikami malarskimi.

JÓZEF WILKOŃ
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007).

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998).

Galeria Limited Edition
Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków, Zdzisława Beksińkiego, Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie m.in. Marcina Ryczka, Szymona Brodziaka.

Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej – w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych – łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

Wystawa grafiki cyfrowej autorstwa Józefa Wilkonia – wystawa online
Wernisaż: 16 października 2016
Wernisaż wydarzenia odbędzie się w ramach Warszawskich Targów Sztuki 2016 (Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa)
Galeria Limited Edition – www.limitededition.pl
Wystawa online dostępna w języku polskim oraz angielskim

Spotkanie z Józefem Wilkoniem odbędzie się 16 października 2016 roku o godzinie 12:00 w ramach 14. Warszawskich Targów Sztuki.

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/690954624385554/

Organizator:
Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition (www.limitededition.pl)

Patroni medialni:
Monogram Magazine
Rynek i Sztuka
Weranda
Format
O.pl
Lounge
RMF Classic

Szczegóły

Początek:
16.10.2016 - 12:00
Koniec:
31.12.2016 - 20:00
Koszt:
Darmowy
Kategorie wydarzeń:
, ,
Strona www:
https://www.facebook.com/events/690954624385554/

Organizator

Galeria Sztuki Limited Edition
Telefon:
605098950
Email:
biuro@limitededition.pl
Strona internetowa:
www.limitededition.pl

Miejsce

Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
plac Zamkowy 4
Warszawa, 00-277 Polska
+ Google Map
MENU: