szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

„Geometria i ekspresja koloru” Eugeniusza Gerlacha w Galerii Sztuki Współczesnej „Pracownia pod Baranami”

Kategorie wydarzeń:

07.11.2014 - 19:00
26.11.2014 - 17:00

Darmowy

W dniach 7.11-26.11.2014 w Galerii Sztuki Współczesnej „Pracownia pod Baranami” w Krakowie obędzie się wystawa prac Eugeniusza Gerlacha „Geometria i ekspresja koloru”. Wernisaż będzie miał miejsce 7.11. o godzinie 19.00.

patronat rynekisztuka.plEugeniusz Gerlach nawiązuje dialog z największymi osiągnięciami sztuki początków XX wieku, testuje możliwości warsztatu, prowadzi rodzaj praktycznej teorii sztuki przy jednoczesnym zachowaniu ciężaru materii malarskiej, bo też formalne zagadnienia komponowania przestrzeni zdają się pełnić tutaj rolę pierwszoplanową. Przeszłość jest dla artysty stale aktualnym punktem odniesienia. Tematy i motywy pojawiające się wielokrotnie na przestrzeni kilkudziesięciu lat przedstawiane są w rozmaitych konfiguracjach kompozycyjnych i kolorystycznych, by w kolejnych odsłonach ukazywać bogactwo form i precyzję operowania środkami malarskimi. Każda kreska tworząca obraz ma swoje określone miejsce w całej konstrukcji. Buduje ona ogólny wizerunek mający siłę i przekaz. Bogactwo kolorów i ekspresja kształtów to elementy bardzo charakterystyczne dla prac Gerlacha. Pozwalają one na nieustannie nowe ujmowanie dzieła. Wieloznaczny przekaz możliwy do interpretacji pozostawia pole dla wyobraźni widza.

Eugeniusz Gerlach urodził się w 1941 w Bieniawie k. Tarnopola (na Kresach Wschodnich – terytorium II Rzeczpospolitej Polskiej). Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Krakowie na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, wybitnego reprezentanta polskiego koloryzmu, natomiast grafikę warsztatową u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Zdjęcie promocyjne

Od roku 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ok. 70 wystawach zbiorowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA). Dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja New Era Art Jana Potockiego – organizacja, która upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość młodych artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami – samym sercu Krakowa.

W poszukiwaniu kreski i kropki

W ramach wystawy Fundacja New Era Art gorąco zaprasza wszystkie dzieci do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych „W poszukiwaniu kreski i kropki”. Zajęcia odbędą się 23.11.2014 o godzinie 13:30 w Galerii „Pracownia pod Baranami”. Podczas twórczej zabawy uczestnicy dowiedzą się różnych ciekawostek związanych z jesienią, kolorami i przyrodą!

Zapisy do 16.11. 2014

mailowo: pracowniadladzieci@gmail.com lub telefonicznie: 784 412 844

Koszt z materiałami: 35zł /1,5 godz.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

Szczegóły

Początek:
07.11.2014 - 19:00
Koniec:
26.11.2014 - 17:00
Koszt:
Darmowy
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://www.facebook.com/events/724437514302636
MENU: