szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER Adam Myjak
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

„Henryk Stażewski. Kolekcja sztuki XX wieku”

Kategorie wydarzeń:
,

20.04.2017 - 18:00
11.06.2017 - 17:00

6PLN - 10PLN

Pokaz prac Henryka Stażewskiego to hołd złożony jednemu z najbardziej konsekwentnych awangardystów. Stażewski, wierny awangardzie od początku jej narodzin w Polsce w 1917 roku do swojej śmierci w roku 1988, prekursor i nestor polskiego konstruktywizmu, był niewątpliwym koryfeuszem sztuki.

Bez tytułu (13 – 1975), 1975, akryl, płyta, fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

Bez tytułu, kopia wg pracy z 1929, serigrafia, papier, sklejka, fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

W polskiej awangardzie dwudziestolecia międzywojennego konstruktywizm zajmował własną silną pozycję między innymi dzięki Henrykowi Stażewskiemu, jednemu z głównych twórców i teoretyków kierunku. Stażewski, zgodnie z zasadami konstruktywizmu, negował prawo artysty do wyrażania siebie w dziele, uważając indywidualizm i subiektywizm za wrogów sztuki. Dzieło miało być „plastyczną formułą ogólnych praw bytu”, więc nie mogło wyrażać wnętrza artysty ani przekazywać ukrytych treści czy emocji. Sztuka, której celem miało być ujęcie w znaku plastycznym uniwersalnych praw rządzących światem, powinna być obiektywna, zatem winna się opierać na „obiektywnych” stosunkach liczbowych, czerpać ze świata geometrii.

 

Stażewski również po wojnie, przez całe swe długie życie, pozostał wierny przyjętym zasadom formalnym, nigdy nie rezygnując z języka geometrii. Z czasem złagodził rygorystyczne przekonania, dzięki czemu w bardzo wysmakowanych kolorystycznie kompozycjach z ostatnich lat życia można odnaleźć nutę liryzmu. Paradoksalnie, wbrew jego założeniom, późne obrazy artysty swoją subtelną harmonią poruszają u odbiorcy pokłady pozytywnych emocji.

Bez tytułu, 1980, akryl, płyta, fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

Stażewski pozostawił po sobie dzieło bogate i dojrzałe. W swojej twórczości, choć podlegała ewolucyjnym przemianom, zachował zadziwiającą konsekwencję i jednorodność. Część spuścizny po malarzu została przekazana przez rodzinę Muzeum Narodowemu w Gdańsku w wieloletni depozyt. Trafiły tu więc prace, które do końca towarzyszyły Stażewskiemu w jego warszawskiej pracowni przy ulicy Świerczewskiego, część z nich została uwieczniona w tle pysznych fotograficznych portretów artysty. Jako zbiór dzieł pochodzących z pracowni ma charakter dość przypadkowy, co jednak nie umniejsza jego wartości. Twórczość sprzed 1939 roku jest reprezentowana powojenną repliką obrazu z roku 1929. Z połowy lat 40., kiedy jedyny raz Stażewski wyłamał się z abstrakcyjnej konwencji, pochodzi jedna praca z serii mocno zgeometryzowanych kompozycji figuralnych. Cenną grupę stanowi kilka dzieł z lat 40.–60., w tym fakturalne reliefy o charakterystycznych dla tych czasów obłych formach. Na drugą połowę lat 70. i lata 80. datuje się grupa obrazów utrzymanych konsekwentnie w formie kwadratu, z charakterystycznymi tłami-ramami będącymi integralną częścią dzieła. Obrazy te pochodzą z różnych faz zainteresowań artysty – od kompozycji linearnych badających relacje przestrzenne między płaszczyzną a linią, przez etap obrazów malowanych w formule „białe na białym”, po wspomniane wysublimowane kompozycje kolorystyczne złożone z oddziałujących na siebie płaszczyzn – statycznych bądź dynamicznych.

Bez tytułu, 1983, akryl na płycie, sklejka, fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dwudziestu czterem dziełom eksponowanym podczas pokazu towarzyszą szkice i rysunki. Powstanie obrazu Stażewski poprzedzał bowiem wieloma próbami – linearnymi i kolorystycznymi. Szkicował na rozmaitych kawałkach papieru czy kartonu – starych zaproszeniach, dziecięcych notesikach, kartkach szkicowników itp. Szkice te świadczą o ogromie pracy włożonej w powstanie z pozoru prostego w formie dzieła, a pokazane na wystawie, wraz z wydrukami sentencji Stażewskiego w sposób istotny dopełniają wizerunek artysty.

Kurator: Grażyna Szcześniak

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

 

 

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela: 10.00 – 17.00

Ceny biletów:
bilet normalny – 10 zł
bilet ulgowy – 6 zł
bilet dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł

więcej     facebook

fot. (góra) Bez tytułu (Wnętrze), 2 poł. lat 70. XX w., technika mieszana, karton, sklejka, źródło: fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
20.04.2017 - 18:00
Koniec:
11.06.2017 - 17:00
Koszt:
6PLN - 10PLN
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24
Gdańsk, 80-828 Polska
+ Google Map
Telefon:
58 307 59 12
MENU: