szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Kora. Wystawa fotografii w Ney Gallery

Kategorie wydarzeń:
,

Czerwiec 14 - 19:30
Lipiec 28 - 19:30

Ney Gallery & Prints zaprezentuje wystawę poświęconą KORZE – wielkiej artystce, piosenkarce, autorce tekstów, wokalistce zespołu Maanam.

Na ekspozycję „KORA” składać się będą prace wybitnych twórców, którzy mieli przyjemność poznać i fotografować Artystkę. Zobaczyć będzie można fotografie Tadeusza Rolke, Andrzeja Świetlika, Tomka Sikory, Jacka Poremby, Andrzeja Tyszko, Woody’ego Ochnio.

Każdy z artystów przedstawi Korę w indywidualny, charakterystyczny dla siebie sposób. Ta wyjątkowa wystawa pozwoli poznać fotografie dotychczas niepublikowane.

Każdy, kto fotografuje gwiazdę, stawia sobie cel, którego realizacja okazuje się zazwyczaj bardzo trudna – pokazać ją inaczej niż inni, zachowując jednocześnie pewien wspólny jej mnogim wizerunkom rdzeń powtarzalności. Fotografia jest zawsze fotografią na innej fotografii. Tego wymaga rynek, od którego artysta nie może bezkarnie abstrahować. Powstaje więc kompromis, którynależałoby nazwać raczej kontraktem.

Kora zostawiła miliony zdjęć układających się w mniej lub bardziej wzorzystą tapetę. Ta tapeta gdzieniegdzie się odkleja i w tę lukę w zwartym segmencie obrazów wchodzi artysta, który tu właśnie instaluje swą autorską inspirację. Stawką w grze jest dotarcie do tej jednej, niepowtarzalnej chwili, w której fotografowany obiekt odsłania nagle coś, czego przedtem nie znaliśmy. Czy nie dlatego wielu twierdzi, że najlepsze zdjęcia znajdują się zapewne w kartotekach więziennych, bo sesje są krótkie, niewycyzelowane, a efekt piorunujący?

Interesuje nas dzieło, które lokuje się w tej niewypełnionej przez popkulturowy kicz luce. Stąd nasz wybór i aranżacja. Postawiliśmy na nieoczywistość, nieznane, wyrwę, błąd, niekiedy brud stykówek, żeby ukazać Korę w przejściu, między stanami rzeczy, niejako „poza nią samą”. Na przekór jej tworzonemu przez media obrazowi. Artyści, którzy przeglądają się w Korze, wiele się zapewne od niej nauczyli.

Zapis tej lekcji przedstawiamy na tej wystawie

Kurator wystawy Andrzej Wajs

Wystawa jest organizowana przy współpracy z mężem Kory – Kamilem Sipowiczem.

Szczegóły

Początek:
Czerwiec 14 - 19:30
Koniec:
Lipiec 28 - 19:30
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Ney Gallery&Prints
ul. Spokojna 5
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.neygalleryprints.pl
MENU: