szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Niepodległa Suwerenna – Fabryka Sztuk
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Mistrz światła – jubileuszowa wystawa malarstwa Grzegorza Steca w NCK

Kategorie wydarzeń:

Kwiecień 17 - 18:00
Maj 20 - 18:00

Grzegorz Stec, Głód, 2010; źr. Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kolejną wystawę. Tym razem w Białej Galerii CENTRUM będzie można obejrzeć obrazy artysty „osobnego”. Uwolniona wyobraźnia zaprzęgnięta w barwy. Metafora, symbol i pomysł na alternatywny świat – w którym warto się na zanurzyć.

Malarstwo Grzegorza Steca zajmuje osobne miejsce we współczesnej sztuce, między abstrakcją a figuracją. Artysta reprezentuje typ sztuki wizyjnej, dramatycznej, emocjonalnie reagującej na doświadczenia współczesności, a zarazem zakotwiczonej w europejskiej tradycji malarskiej. Przez krytyków nazywany bywa mistrzem światła i znakomitym kolorystą. Jest także twórcą unikatowych czarnych obrazów olejnych. Steca najbardziej interesuje tłum – skłębiona, zdeformowana masa, dręczona przez szaleństwa i traumy. Artysta przedstawia gigantyczne przemarsze i tłumne karnawały, rojowiska ludzkie i wojny, małe i wielkie apokalipsy. Istota ludzka pokazana jest jako nic nie znacząca cząstka tego tłumu. Pojedynczy człowiek pojawia się u Steca jako głowa-maska – obraz stanów psychiki tych istot. Okaleczenie człowieka i świata kontrapunktowane jest światłem, które kompozycyjnie i znaczeniowo odgrywa w tej sztuce najważniejszą rolę. Jest „bohaterem” wielu prac Steca, zwłaszcza czarnych obrazów, które stanowią najbardziej oryginalną część tego malarstwa. Te ascetyczne malarskie improwizacje są często próbą wizualizacji czystego światła.

Sztuka Grzegorza Steca rodzi się z napięcia między spontanicznością podświadomej wizji i porządkującym intelektem, gwałtownym wybuchem emocji i konsekwencją formy. Jej przesłanie skłania do głębokich refleksji na temat naszego świata oraz pojedynczej ludzkiej egzystencji.

GRZEGORZ STEC – jubileuszowa wystawa malarstwa
17 kwietnia – 20 maja, Nowohuckie Centrum Kultury
wernisaż wystawy – 17 kwietnia o g. 18.00
wstęp wolny

Szczegóły

Początek:
Kwiecień 17 - 18:00
Koniec:
Maj 20 - 18:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, 31-913 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.nck.krakow.pl
MENU: