szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Nazywam się Czerwień

Kategorie wydarzeń:

28.09.2019 - 11:00
12.01.2020 - 19:00

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wystawa poświęcona temu, co wszechobecne – barwie. Barwie nie byle jakiej, bo czerwieni.

Pozycja czerwieni na artystycznej palecie barw pozostaje wyjątkowa i bez wątpienia odmienna od pozycji pozostałych kolorów. Celem wystawy jest ukazanie widzom jej niezwykłej siły oddziaływania. Służyć będą temu dzieła polskiej sztuki powstałe na przestrzeni ostatnich stu lat, których charakterystyczną cechą jest motyw czerwieni. Oparte na podobnym zamyśle wystawy organizowane były do tej pory za granicą; sopocka wystawa będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Bogusław Deptuła, kurator wystawy

Kolor czerwony to symbol życia, splendoru i siły, przywodzi na myśl ogień, krew, miłość. Daje poczucie bezpieczeństwa, ożywia, lecz w nadmiarze budzi niepokój. Pociąga, ożywia i kusi lub niszczy, pali, przeraża. Nazwę wystawy kurator, Bogusław Deptuła, zapożyczył od znanej powieści Orhana Pamuka.

Na dwóch poziomach galerii będzie można oglądać kilkadziesiąt prac – zarówno realistycznych, jak i abstrakcyjnych – powstałych w różnym czasie, przy użyciu różnych technik, w odmiennych stylistykach i rozmaitych malarskich konwencjach. (…) Zarazem na tym właśnie polega paradoks kuratorskiego pomysłu: ograniczenie do jednego tylko koloru w celu ukazania różnorodności możliwych rozwiązań i wielości artystycznych strategii. Ograniczenie, które staje się wyzwaniem; ograniczenie, którego celem jest pokazanie bogactwa.  – pisze kurator.

Wystawa spowoduje wiele artystycznych spotkań i konfrontacji. Nie zabraknie na niej rzeźb, obrazów, rysunków, tkanin, grafik, filmów wideo i instalacji przestrzennych.

Wystawa stawia sobie za artystyczno-estetyczny cel wskazanie bogactwa i intensywności czerwieni w świecie sztuki wczoraj i dzisiaj.

Wernisaż odbędzie się 27.09.2019 o godz. 19:30

Szczegóły

Początek:
Wrzesień 28 - 11:00
Koniec:
12.01.2020 - 19:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2
Sopot, 81-720 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://pgs.pl/
MENU: