szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
ArtEkspozycje – Wilkoń Aukcja Sztuki Aktualnej – FaceToFaceArt
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Nicola Boccini. Sąd Ostateczny

Kategorie wydarzeń:
,

03.12.2017 - 09:00
04.03.2018 - 16:00

Prezentowany na ekspozycji Sąd Ostateczny, to ceramiczny multimedialny panel wykonany przez Nicolę Bocciniego, znanego artystę ceramika, na co dzień tworzącego w Derucie koło Perugii we Włoszech. Jest to instalacja multimedialna wykonana z komponentów porcelanowych, która stanowi medium dla fragmentów Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga i innych elementów wizualnych wyświetlanych w zaprogramowanych sekwencjach. Artysta skonstruował współczesną wizję sądu ostatecznego zachowując treść obrazu, jego ikonografię i symbolikę.

Sześciokątne panele wykonane zostały z glinki porcelanowej kostnej (jest to szczególny rodzaj tworzywa do produkcji delikatnej porcelany) poprzez odlewanie z gęstwy w formie gipsowej. Wykorzystana technika ma nazwę „żyłki w porcelanie”, tzn. na głębokość ok. 3 mm w glinkę porcelanową kostną wkładany jest drut miedziany przed jej wyschnięciem. Podczas wypalania w wysokiej temperaturze, drut miedziany użyty jako deseń paneli ulega stopieniu, a jego opary zabarwiają element porcelanowy na wskroś tworząc zielone linie.

Wszystkie 22 panele wykonane zostały ręcznie i trzykrotnie wypalone w kompletnym cyklu, przy czym tylko raz w temperaturze ok. 1320°C. W trakcie pracy Bocciniemu udało się opracować podstawę teoretyczną tego procesu: porcelanowa glinka kostna podczas wypalania w bardzo wysokiej temperaturze najpierw zmniejsza objętość (kurczy się), a następnie zwiększa objętość (rozszerza się). W procesie tym powstały idealnie półprzezroczyste panele o grubości około 2 mm.

Wykorzystując współczesne technologie i materiały oraz angażując widzów, których autoportrety fotograficzne staną się częścią panelu w czasie rzeczywistym, artysta interpretuje temat sądu ostatecznego w kontekście ważnych współczesnych zjawisk społecznych, takich jak rasizm, terroryzm, ksenofobia, czy konflikty na tle imigracji.

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek: 9.00 – 16.00
sobota – niedziela: 10.00 – 17.00

fot. góra: Fragment multimedialnej instalacji „Sąd Ostateczny”; źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
03.12.2017 - 09:00
Koniec:
04.03.2018 - 16:00
Kategorie wydarzeń:
,
MENU: