szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AM warsztaty
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Obiekt – przestrzeń: 100 lat UAP-u

Kategorie wydarzeń:
,

08.09.2019 - 10:30
26.10.2019 - 17:00

W tym roku przypada setna rocznica utworzenia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Upamiętniona zostanie wystawą “Obiekt – przestrzeń”, która przypomni twórczość związanych z uczelnią pedagogów – reformatorów w obszarze tradycyjnie pojmowanych mediów artystycznych oraz dydaktyki.

“Wychodząc z bardzo różnych doświadczeń artystycznych i często z różnych środowisk, zajmowali się w swojej twórczości problemem przestrzeni, rozszerzając granice pojęć i dyscyplin sztuki. Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty rzeźbiarskie Józefa Kaliszana i Juliana Bossa-Gosławskiego, dziś niemal zapomnianych poznańskich twórców, którzy jako jedni z pierwszych eksperymentowali już w latach 50. z materią drewna czy metalu.”

Na wystawie będziemy mieli okazję zobaczyć ponad trzydzieści obiektów przestrzennych, rzeźb oraz instalacji, ale to nie koniec. Potowarzyszy im obszerna część archiwalna poświęcona poszczególnym pracowniom i pedagogom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz artystom, którzy jako pierwsi stworzyli obiekty przestrzenne zacierające granicę między tradycyjnymi mediami malarskimi czy rzeźbiarskimi.

“Pojawią się również artyści zaproszeni w połowie lat 60. do Poznania w związku z reformą uczelni przeprowadzoną przez prof. Stanisława Teisseyre’a, tacy jak Magdalena Abakanowicz, Magdalena Więcek czy Stanisław Zamecznik. Kontakt z innymi środowiskami artystycznymi był szczególnie ważny dla Jana Berdyszaka, który w połowie lat 70. zaproponował powołanie Permanentnego Studium Działań w Przestrzeni otwartego dla absolwentów różnych uczelni. Przez lata ważne pracownie prowadzili na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dojeżdżający tutaj profesorowie, Antoni Mikołajczyk i Jerzy Kałucki, którego studentem był Leszek Knaflewski – twórca Pracowni Audiosfery funkcjonującej dziś na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. “

Artyści: Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Julian Boss-Gosławski, Izabella Gustowska, Józef Kaliszan, Jerzy Kałucki, Leszek Knaflewski, Jarosław Kozłowski, Zdzisław Łosiński, Andrzej Matuszewski, Antoni Mikołajczyk, Piotr Potworowski, Joanna Przybyła, Andrzej Pukacki, Maciej Szańkowski, Wacław Twarowski, Magdalena Więcek, Antoni Zydroń. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Współczesnego Wrocław, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz kolekcji prywatnych.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości

Godziny otwarcia:

Pn nieczynne
Wt- Czw 9.00 – 15.30
Pt 10.30 – 20.00
Sb – Nd 10.30 – 17.00

Szczegóły

Początek:
08.09.2019 - 10:30
Koniec:
26.10.2019 - 17:00
Kategorie wydarzeń:
,
Strona www:
https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/obiekt-przestrzen/

Miejsce

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745
+ Google Map
Telefon:
+48 61 85 68 000
Strona internetowa:
http://www.mnp.art.pl/
MENU: