szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Pierwsza Aukcja Malarstwa Polskiego w warszawskiej galerii SDA

Kategorie wydarzeń:
,

13.07.2017 - 19:00
21:00

Lato w Sopockim Domu Aukcyjnym zapowiada się bardzo gorąco. Już 13 lipca w naszym warszawskim oddziale pod młotek pójdą dzieła najwybitniejszych twórców malarstwa polskiego od XIX do XX wieku. Ich przekrój jest bardzo szeroki i ciekawy. Wśród 86 pozycji w katalogu należy wyróżnić prace Alfonsa Karpińskiego. Państwa uwadze szczególnie polecamy przepiękny akt młodej kobiety (nr.4, Manicure), utrzymany w typowej dla Karpińskiego manierze tajemniczej „mgiełki”. Kwiaty, u Karpińskiego element niemalże nieodłączny, pojawiają się na innym obrazie pt. Cynerarie (nr.49) oraz kolejnym zatytułowanym Kwiaciarki (nr.14) Ten ostatni jest pretekstem do pokazania cudownej różnorodności kształtów, co decyduje o pogodnym i ciepłym charakterze tej wspaniałej kompozycji.

Miłośnikom malarstwa Wincentego Wodzinowskiego polecamy imponujących rozmiarów płótno Baba ciągnąca pijanego męża (nr.17). Obraz powstał w podkrakowskiej pracowni artysty w Swoszowicach, pod wpływem fascynacji artysty folklorem małopolskim. Scenę rodzajową z życia polskiej wsi znajdziemy również w wybitnej klasy obrazie Apoloniusza Kędzierskiego (nr. 13, Na błotnistej drodze).

Okładkę lipcowej aukcji zdobi portret Zofii Bagniewskiej autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (n.40). Praca powstała w maju 1927 roku, gdy Zofia miała 23 lata – piękna, o migdałowych oczach i migotliwym spojrzeniu. Portret został przez artystę oznaczony jako typ E, który – według Regulaminu Firmy Portretowej (którą artysta założył w 1925 r.) – zakładał „dowolną interpretację psychologiczną według intuicji Firmy”. Ten typ portretu był przeznaczony zazwyczaj dla urodziwych pań, które podobały się artyście w sposób szczególny.

Na aukcji nie zabraknie również artystów skupionych wokół Paryża, warto tu wymienić choćby pracę Mojżesza Kislinga (nr. 10, Patera z owocami) oraz dwa portrety Meli Muter (nr. 22 i 45).

Na aukcji malarstwa polskiego nie może zabraknąć prac rodziny Kossaków: Wojciecha (nr. 32) oraz Jerzego (nr. 27 i 33). Podobne „końskie” tematy odnajdziemy również na obrazach Adama Setkowicza (nr.29, 52), Władysława Chmielińskiego (nr.54), Leonarda Winterowskiego (nr.26) oraz Jana Erazma Kotowskiego (nr. 53). Katalog aukcyjny obfituje także w znakomite malarstwo pejzażowe, prace takich twórców jak: Aleksander Świeszewski (nr. 51, 59), Adam Malinowski (nr.30) czy Wojciech Weiss (nr.44).

Również dla wielbicieli sztuki współczesnej przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, między innymi Kompozycję abstrakcyjną Jerzego Nowosielskiego (nr.74) oraz dwie prace Tadeusza Dominika (n. 77 i 82). Pierwsza z nich zatytułowana Pejzaż, to barwna, rozedrgana kolorem wizja natury, bo to z niej właśnie artysta czerpał inspiracje. Obraz powstał w 1991 r. i jest to klasyczny „dominik”; formy obłe, okrągłe, punkty, plamy żółte, pomarańcze, soczyste zielenie składają się tu na przepiękną, słoneczną kompozycję.

Miłośnikom nieco mroczniejszych klimatów polecamy dzieło Zdzisława Beksińskiego (nr.78). Praca pochodzi z lat 90., kiedy to cała uwaga artysty skupiona była na improwizacji wokół twarzy, głów i figur postaci ludzkich. Artysta zapytany wówczas o swoje inspiracje odpowiedział krótko: „maluję i rysuję to, co w sposób niewymuszony przychodzi mi do głowy”.

Pozostaje nam tylko zaprosić Państwa do odwiedzenia Sopockiego Domu Aukcyjnego latem i wzięcia udziału w licytacji tych wspaniałych prac, które niewątpliwie wzbogacą Państwa kolekcje.

 

Aukcja Malarstwa Polskiego

Miejsce: Sopocki Dom Aukcyjny – Galeria Warszawa

Nowy Świat 54/56, Warszawa

Data: 13 lipca (czwartek), godz. 19.00,

Kontakt: warszawa@sda.pl, 22 828 96 98

 

fot. (góra) Apoloniusz Kędzierski, Na błotnistej drodze, 1890 r., źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Data:
13.07.2017
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategorie wydarzeń:
,

Organizator

Sopocki Dom Aukcyjny
Telefon:
+48 58 550 16 05
Email:
sopot@sda.pl
Strona internetowa:
www.sda.pl

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny – oddział warszawski
Nowy Świat 54/56
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
warszawa@sda.pl
MENU: