szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej – FaceToFaceArt Artekspozycje -Brazy Wilkonia 2
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

PINK CITY – wystawa malarstwa Andrzeja Borowskiego

Kategorie wydarzeń:
,

20.11.2017 - 19:00
04.12.2017 - 18:00

Zofia Weiss Gallery zaprasza na wystawę niezwykłą – PINK CITY Andrzeja Borowskiego – artysty, który nie potrzebuje jakichkolwiek rekomendacji. Zaprezentowany cykl obrazów to wspomnienie Indii, zachwyt, który w artyście pozostał. Przeżycie tak głębokie, które przeniósł do swojego malarstwa, indyjski róż, który przesiewa się na jego płótnach z metalicznymi powłokami, unicestwianymi stopniowo przez mijający czas. W galerii przy ul. Sławkowskiej w Krakowie otoczy nas zdefiniowana od nowa, intrygująca przestrzeń miasta Jaipur – zwanego Różowym Miastem.

Andrzej Borowski, Jaipur XXVII, 2017, akryl, technika własna na płótnie, 40 x 30 cm

PINK CITY (Jaipur) to stolica Radżastanu położonego w północno-zachodnich Indiach, dokąd Andrzej Borowski dotarł wraz z grupą polskich przyjaciół – artystów, kilkanaście lat temu. Koloryt tego miasta wyznacza terakotowy róż, którym pomalowane zostało w 1876 roku, na powitanie Księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII. W pamięci Andrzeja pozostał ten właśnie koloryt, zmieszany z upalnym białym niebem, przyćmiony pyłem unoszącym się z ziemi i pokrywającym nieomal wszystko. Indyjski róż – wspomnienie, które przetrwało, które zaowocowało kilkoma seriami obrazów, z których pierwsza pokazana została przed wielu laty w krakowskiej galerii Kersten, nowe zaś w tym roku w Filharmonii Szczecińskiej przez Tokarnię i obecnie w jeszcze innej odsłonie w Galerii Zofii Weiss. Jeden z krytyków napisał o tych obrazach:
[…] słowa – klucze niezbędne do właściwego odbioru tych obrazów to „patyna” i „przeszłość”; słowa, których zresztą używa sam Artysta, opisując swe inspiracje. Nie dziwią one, biorąc pod uwagę miejsce powstania cyklu. Wszak Indie, obok Chin, to najdłużej istniejąca cywilizacja naszego świata. Ale czy nie jest zbytnim uproszczeniem doszukiwanie się fascynacji ową „dawnością” jedynie w starożytnym klimacie Indii? Z całą pewnością jest, gdyż jej źródła tkwią w nienazwanych tęsknotach za dawno minionym czasem, za melancholijnymi wspomnieniami dawno minionych, choć zapamiętanych i wywołujących emocje barw, zapachów, dźwięków… Już bowiem sama kolorystyka, przyćmiona, spatynowana, podświadomie kojarzy się z szeroko pojętym odczuciem „dawności”, czasu zatrzymanego i trwającego niezmiennie do dziś, o wiekowym charakterze którego, świadczy jedynie owo szlachetne „spłowienie”, tak dobrze widoczne w przedmiotowych obrazach.” /P. A./

Andrzej Borowski jest jednym z najwybitniejszych absolwentów dojrzałego pokolenia krakowskiej ASP. Przeniósł i twórczo rozbudował w swoim malarstwie sposób widzenia świata wyniesiony z pracowni profesora Zbysława Maciejewskiego. W dowód uznania Rektor Akademii prof. Stanisław Tabisz objął patronatem honorowym jego wystawę.
Na wystawie zaprezentowano 44 obrazy artysty (ceny kształtują się od ok. 3.500 do ok. 39.000 zł).

fot. (góra) Andrzej Borowski, Jaipur XXIII, 2017, akryl, technika własna na płótnie, 100 x 150 cm; źródło: Zofia Weiss Gallery

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
20.11.2017 - 19:00
Koniec:
04.12.2017 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Zofia Weiss Gallery
ul. Sławkowska 12
Kraków, 31-014 Polska
+ Google Map
Telefon:
605 720 617
MENU: