szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Ryba Piła czyli wystawa feministyczna w Zderzaku

Kategorie wydarzeń:

21.02.2013
29.03.2013

podglad_patronat-2Pierwsza wystawa Grupy Kuku Kuku (Agata Kus, Katarzyna Kukuła) w Zderzaku wprowadzi widza w trudny klimat kobiecego niedostosowania do świata. Kobiece niedostosowanie w tym przypadku jest dostosowaniem artystycznym, znajdując wyraz w dziko-manierycznych obrazach Kus oraz karnawałowych, orgiastycznych wizjach Kukuły. O swoich intencjach Autorki informują metaforycznie, lecz przejrzyście w poniższym tekście:

Kiedyś nimi tylko piła. Myślała, że służą wyłącznie do nabierania wody w usta, że już zawsze będzie pić. Myliła się. Ryba piła ma uniwersalny pysk jak podaje TVP. To nieprawda. TVP kłamie. Ryba już się tego domyśliła. Jej wielka piła ma moc sprawczą, umożliwiają to liczne elektroceptory. Pozwalają zarówno wyczuć zagrożenie i ofiarę, jak nawet i zabić. Od teraz ryba nie będzie już ofiarą. Ryba – syrena jest nieczuła od pasa w dół. Podwodni mieszkańcy boją się emancypowanych ryb. Nie są ani potrzebne ani pożyteczne. A w dodatku rosną i rozmnażają się powoli. Nie chcą się rozmnażać! Suki. Egoistki. Rebeliantki. Mącą spokój Spokojnego Oceanu. Charakterystyczna piła jest jednak cenionym trofeum; ryby są więc często chwytane do akwariów czy galerii. W naturze i kulturze występują rzadko. Zapisali je do czerwonej, pewnie lewicowej, księgi zwierząt zagrożonych wyginięciem. Piły dziewczyn z Kuku Kuku – Agaty Kus i Katarzyny Kukuły, zobaczyć możecie na wystawie w Zderzaku. Wystawa zbiega się ze świętem kobiet, z tej okazji planujemy eventniespodziankę. Dokładniejsza znajomość zachowań ryby piły powinna pozwolić na opracowanie jeszcze skuteczniejszych regulacji dotyczących okiełznania i radzenia sobie z tym trudnym gatunkiem kobiet.

AGATA KUS (ur. 1987) pochodzi z Krosna, ale mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Dyplom obroniła w 2012 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka). Zajmuje się malarstwem, tkaniną, rysunkiem, kolażem, tworzeniem obiektów przestrzennych i video. Charakterystyką jej dzieł jest ujarzmiona cielesność, rozliczanie się z kobiecością i dojrzewaniem. Jest laureatką m. in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendium Twórczego im. Jana Matejki w dyscyplinie sztuki piękne. Otrzymała również wyróżnienie honorowe za osiągnięcia artystyczne na festiwalu FAMA w Świnoujściu 2011 jako członkini grupy Kuku Kuku. W tym roku brała udział w wystawie „Najlepsze dyplomy 2012” w Pałacu Sztuki w Krakowie. W Zderzaku zobaczymy ją po raz trzeci.

KATARZYNA KUKUŁA (ur. 1987) pochodzi z Koloni Cieśle. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończyła w 2012 roku tworząc pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka. Praca ta otrzymała Nagrodę Główną Rektora Akademii Sztuk Pięknych w konkursie na najlepszy dyplom 2012. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i filmem animowanym. Jej twórczość skupia się na tematyce kobiecej seksualności, powiązanej nierozerwalnie ze światem natury. Od 2008 roku Agata Kus i Katarzyna Kukuła tworzą nieoficjalną grupę Kuku Kuku, której geneza jest równie ciekawa, co malarstwo Agaty i Kasi…

 

Szczegóły

Początek:
21.02.2013
Koniec:
29.03.2013
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3
Kraków, Polska
MENU: