szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

SERENISSIME TRAME Kobierce z kolekcji Zaleskich oraz malarstwo renesansowe

Kategorie wydarzeń:

23.03.2017 - 18:00
23.07.2017 - 21:00

Od 23 marca bieżącego roku w galerii Giorgio Franchetti at Ca’d’Oro w Wenecji można oglądać najcenniejsze dzieła z kolekcji zabytkowych kobierców rodziny Zaleskich. Wybór 26 unikatowych, orientalnych dywanów, pochodzących z XV i XVI wieku prezentowany będzie w murach włoskiej instytucji do 23 lipca.

„Powrót do źródeł. Z pewnością jest to obszerna, ważna wystawa orientalnych kobierców z epoki renesansu. Nie stanowi ona jednak pierwszego świadectwa uprzywilejowanego związku i głębokiej miłości, która okazała się trwała, a czasami niemal wyłączna, i przechodziła różne przemiany, zazdrości i sprzeczki, niewielkie zdrady, a jednak nigdy nie stawała się nudna. […] Podczas tej wystawy będziemy podążać co najmniej za dwoma wątkami: kobiercami i Wenecją. Czym są te dywany? Jak wyglądają? Dlaczego powstały? Jak były odbierane? I co sprawiło, że miasto to na kilka stuleci stało się stolicą handlu kobiercami, które były tam traktowane oczywiście jak towar, ale nie jak każdy towar.”

pod redakcją Claudii Cremonini, Moshe Tabibniego, Giovanniego Valagussy

GIOVANNI CURATOLA

Wystawa oferuje wybór 26 zabytkowych kobierców z Środkowego Wschodu wyselekcjonowanych z obszernej i cennej, być może najbardziej kompletnej na świecie kolekcji: kolekcji Zaleskich. Dodatkowo prezentowane są trzy inne dywany z kolekcji Franchetti, które, zazwyczaj przechowywane w magazynie, zostały odrestaurowane specjalnie na tę okazję.

 

Na wystawę wybrano najcenniejsze w kolekcji Zaleskich kobierce z XV i XVI wieku. Przybyły one do ​​Wenecji szlakami handlowymi z Orientu. Stworzone z niezwykłych, kolorowych włókien, utkane w wyszukany sposób, zawierają potężny, symboliczny ładunek znaczeniowy. Porównanie z niektórymi pochodzącymi z terenów Wenecji, Lombardii i Ferrary obrazami z XV i XVI wieku, ukazuje los tych luksusowych przedmiotów, które na owych obrazach są oddane w sposób pierwszoplanowy i dokładny. Co więcej, wystawa ukazuje silny związek pomiędzy wytwarzaniem na Środkowym Wschodzie luksusowych dóbr i weneckim handlem, który utorował drogę rozprzestrzenianiu się zbiorowej wyobraźni na temat Orientu i jego przedstawiania w zachodniej sztuce.

W związku z wystawą zostały przygotowane cztery specjalistyczne eseje, które analizują kobierce jako orientalne dobra – fascynujące i inspirujące, znajdujące w Wenecji użytek w wielu dziedzinach, ukazywane przez malarzy i literatów na obrazach, w kronikach i w narracjach literackich. Rozważania na temat dywanów obracają się wokół zjawiska kolekcjonowania, które wyzwoliło obieg tak przedmiotów jak i wzorów dekoracyjnych ze Wschodu, co odegrało wiodącą rolę w formowaniu zbiorowej wyobraźni na temat Wschodu.

Swój wkład w przygotowanie esejów włożyli: Claudia Cremonini, Giovanni Curatola, Moshe Tabibnia i Giovanni Valagussa. Pierwszy esej jest autorstwa Curatoli i nosi tytuł „Historia miłości: Wenecja  i orientalne kobierce”; po nim następują „Najwcześniejsze opisy kobierców: od cyklu Giotta w Asyżu do Vincenza Foppy” Giovanniego Valagussy oraz „«Rozciąga się przed obrazem, w atmosferze odosobnienia, ten czy inny z jego bezcennych tureckich dywanów» Giorgio Franchetti i orientalne dywany z Ca’ d’Oro” Claudii Cremonini. Ostatni esej jest autorstwa Moshego Tabibni – „Kolekcja Zaleskich”.

Materiał zamyka część poświęcona naukowym szczegółom na temat każdego z eksponatów wystawy (26 kobierców z kolekcji Zaleskich, 3 z kolekcji Franchetti oraz 6 obrazów pochodzących z różnych włoskich muzeów). Ilustruje ona i domyka historyczną i kulturową dygresję.

 fot. (góra) Dywan z promienistym układem medalionowym „Damaschino”, Południowowschodnia Anatolia, Zachodni Iran, Syria? Wczesny XVI w. 207 x 141 cm, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
23.03.2017 - 18:00
Koniec:
23.07.2017 - 21:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Giorgio Franchetti w Ca’ d’Oro
Cannaregio 3932 – 30121
Wenecja, Włochy
+ Google Map
Telefon:
+39 041 5200 345
Strona internetowa:
www.cadoro.org
MENU: