szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Siła fotografii w NCK

Kategorie wydarzeń:

Luty 8 - 10:00
Luty 28 - 20:00

10zł

World Press Photo 2018, portrety autorstwa Danuty Węgiel, Nowa Huta w wielkim formacie – fotografie Adama Gryczyńskiego, fantazje na temat Krakowa autorstwa Ryszarda Horowitza i wystawa Krakowskiego Kluby Fotograficznego. Wszystko to w ramach Siły Fotografii, serii wystaw organizowanych przez Nowohuckie Centrum Kultury.

Najlepsze fotografie prasowe ostatnich miesięcy na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury! Wszystko za sprawą wystawy „World Press Photo 2018”, na której zostaną pokazane ujęcia nagrodzone w konkursie na najlepszą fotografię prasową, organizowanym przez Fundację World Press Photo we współpracy z firmą Canon. Na 61. edycję konkursu napłynęło przeszło 70 tysięcy zdjęć, nadesłanych przez ponad 4,5 tysiąca fotografów ze 125 krajów. W NCK zobaczymy 137 najlepszych prac. Grand Prix tegorocznej edycji konkursu zdobył wenezuelski fotoreporter Ronaldo Schemidt, który zwycięski kadr uchwycił w Caracas, swoim rodzinnym mieście, podczas zamieszek wywołanych przez protest przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolás Maduro. Schemidt sfotografował uczestnika protestu, José Víctora Salazar Balzę, uciekającego przed pożarem. Wystawa czynna od 8 do 28 lutego.

Autorką kolejnej wystawy – „Stopklatka obecności” jest Danuta Węgiel. Od lat portretuje ludzi kultury, w tym najważniejsze postaci polskiej literatury. Przed jej obiektywem stanęli między innymi: Stanisław Lem, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch oraz Andrzej Stasiuk. Szczególne miejsce w sercu i kadrze artystki zajmują poeci, z wieloma była i jest zaprzyjaźniona. Część portretowanych postaci odeszło już do lepszego świata: Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, czy Nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, jednak pozostają w naszej świadomości właśnie tacy, jak na zdjęciach Danuty Węgiel. Jej fotografie wzbudzają sympatię do ich bohaterów. I chyba to właśnie sprawia, że „się podobają” – są cenione zarówno przez oglądających, jak i przez portretowane postaci. Wystawa czynna od 31 stycznia do 28 lutego.

Oglądamy dalej. Wystawa 15 fotografii wykonanych latem 2018 roku przez Ryszarda Horowitza, ukazuje z zupełnie nowej perspektywy zakamarki krakowskiego Starego Miasta. Autor, uznany fotograf i prekursor cyfrowego przetwarzania zdjęć, posłużył się nowoczesnym sprzętem fotograficznym, w tym dronami. Wystawa pierwotnie została zaprezentowana przed uczestnikami 3 edycji kongresu Open Eyes Economy Summit, w NCK nastąpi jej pierwsza ogólnodostępna prezentacja. Mowa o „Fantazjach krakowskich Ryszarda Horowitza” i wystawie, która czynna będzie od 31 stycznia do 28 lutego.

fot. Adam Gryczyński; źr. NCK - rynekisztuka.pl

fot. Adam Gryczyński; źr. NCK

Kolejna propozycja to wielkoformatowa wystawa fotografii Adama Gryczyńskiego – „Okolice Nowej Huty”. Tak pisze o niej sam autor: Portret ziemi, który sporządziłem, jest próbą uchwycenia jej zanikającego uroku. Jest moją odpowiedzią na gwałtowne przeobrażenia, które tutaj zachodzą i dalej będą postępowały kształtując, lub raczej deformując jej oblicze. Ekspozycja wpisująca się w ramy obchodów 70-lecia Nowej Huty czynna będzie do 28 lutego.
Krakowski Klub Fotograficzny też ma się czym pochwalić. Wystawa „Kobieta” – „Tajemnicą jest kobieta” – pisał Stanisław Wyspiański. Fotografowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego podjęli się rozwikłania tej tajemnicy. Niniejsza wystawa jest efektem zmagań z tym jakże trudnym i wymagającym tematem. (Monika Stachnik-Czapla) Wystawa czynna do 3 marca.

Ostatnią propozycją z cyklu Siła Fotografii to wystawa Władysława Rospondka „Fotograf z Pleszowa”. Artysta mieszka w Krakowie, fotografuje od 1950 roku. Po raz pierwszy został nagrodzony w 1960 roku, kiedy wziął udział w konkursie fotograficznym „Piękno Polski Południowej”. W 1961 roku został członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; krajowych i międzynarodowych, indywidualnych i zbiorowych. Wystawa czynna do 3 marca.

Godziny otwarcia:
Wszystkie wystawy otwarte dla zwiedzających od 8 do 28 lutego, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 – 20.00.

Bilety:
10 / 8 zł – bilet na wystawę WORLD PRESS PHOTO
Na pozostałe wystawy – wstęp wolny.

 

Szczegóły

Początek:
Luty 8 - 10:00
Koniec:
Luty 28 - 20:00
Koszt:
10zł
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, 31-913 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.nck.krakow.pl
MENU: