szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Sztuka Teraz. Aukcja charytatywna

Kategorie wydarzeń:

20.02.2019 - 19:00
21:00

SztukaTeraz - rynekisztuka.pl

Zwieńczeniem trzeciej edycji projektu SZTUKA TERAZ będzie aukcja, która odbędzie się 20 lutego 2019 roku w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. Dochód z niej trafi do młodych artystów i kuratorów oraz wesprze działalność SZLACHETNEJ PACZKI, która od osiemnastu lat pomaga najbardziej potrzebującym.

 

Młoda sztuka w natarciu
Wielu kolekcjonerów woli mieć u siebie dzieło młodego artysty, niż replikę znanego obrazu. I bardzo dobrze – mówi Juliusz Windorbski, znawca rynku sztuki i prezes DESA Unicum, największego domu aukcyjnego w Polsce. Młodzi artyści, jak mało kto, dostrzegają zmiany, które zachodzą w społeczeństwie. Tym bardziej warto w nich inwestować – dosłownie i w przenośni. Lokowanie pieniędzy w dzieła twórców, których nazwiska nie są jeszcze bardzo rozpoznawalne, może wydawać się ryzykowne. Wbrew pozorom jednak do tego, by udanie zainwestować w obraz czy instalację młodego artysty, nie potrzeba od razu doskonale orientować się w świecie sztuki. Często wystarczy zwykła intuicja i… orientacja w tym, w jakich aukcjach brać udział.

 

Eksperci pomogą
Na polskim rynku sztuki istnieje przynajmniej kilka inicjatyw, które pomagają przyszłym i już aktywnym mecenasom zorientować się w tym, na co warto „mieć oko”. Jedną z nich – która przy okazji wspiera szczytny cel charytatywny – jest projekt SZTUKA TERAZ, wspólne przedsięwzięcie Muzeum Narodowego w Krakowie i Stowarzyszenia Wiosna, znanego z organizacji Szlachetnej Paczki. Celem projektu jest promocja polskiej sztuki współczesnej, szczególnie młodych artystów, poprzez zaprezentowanie ich twórczości w atrakcyjnym kontekście bardzo szerokiemu gronu odbiorców. Do tegorocznej edycji (już trzeciej) SZTUKI TERAZ zgłoszono ponad osiemset prac, z których eksperci (m.in. Andrzej Betlej, Małgorzata Gołębiewska, Andrzej Lichota czy Szymon Kobusiński) wybrali sto. Wyselekcjonowane dzieła złożyły się na wystawę, która na ponad miesiąc zagościła w salach Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie, tuż obok Damy z łasiczką czy obrazów Wyspiańskiego.

 

Człowiek w centrum
Młodzi artyści, których prace zostały wybrane na wystawę, to niezwykle zdolni twórcy, często nagradzani już w kraju i za granicą. Jednym z nich jest Michał Cygan, artysta ze Śląska, którego dzieła były pokazywane m.in. w Londynie, Pradze czy Turynie. Jak sam mówi, w jego pracach główną rolę odgrywają warsztat plastyczny i kolor, największą inspirację stanowią zaś ludzie oraz architektura. Jego prace to świat fantazji, inkrustowany motywami autotematycznymi ze świata rzeczywistego. Człowieka stawia w centrum swojej twórczości także Sylwia Brzyszczyk, laureatka konkursu Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa. Skupia się na tajemnicy ludzkiego ciała, a jej szczególną uwagę przyciągają twarze. W swoich pracach pokazuje ludzi, na których piętno odcisnęły przeżyte doświadczenia, a jej bohaterów otacza aura wszechogarniającej ciszy i przemijania. Kolejna autorka, na którą warto zwrócić uwagę, to Katarzyna Karpowicz. Jej obrazy trafiły m.in. do Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, a także do wielu prywatnych kolekcji. Artystka podejmuje problematykę istoty życia, posługuje się metaforą, korzysta z motywów onirycznych i mocno rzeczywistość. Tym co spaja wszystkie jej prace, jest człowiek, który zawsze znajduje się w centrum wydarzeń.

Szlachetna aukcja
Cena wywoławcza każdej z licytowanych prac wyniesie 500zł. Aukcję poprowadzi Juliusz Windorbski – Takie wydarzenia mają na celu nie tylko zebranie środków dla najbardziej potrzebujących, ale także wspieranie młodych artystów w stawianiu pierwszych kroków na rynku sztuki – mówi.

Szczegóły

Data:
20.02.2019
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
www.sztukateraz.pl

Miejsce

DESA Unicum
Piękna 1A
Warszawa, mazowieckie 00-477
+ Google Map
Strona internetowa:
https://desa.pl/
MENU: