szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

„Tadeusz Baranowski. Powrót” w Soho Factory

Kategorie wydarzeń:

18.05.2013 - 19:00
22.05.2013 - 17:00

patronat rynekisztuka.plTadeusz Baranowski, ur. 1945, absolwent warszawskiej ASP jest obecnie czynnym malarzem. Debiutował w latach siedemdziesiątych wielkoformatowymi, abstrakcyjnymi obrazami, które pokazywane były na prestiżowych wystawach w Polsce i za granicą. Dzieła artysty kupowały wówczas takie instytucje jak Zachęta, Teatr Studio oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki. Oprócz malarstwa Tadeusz Baranowski zajmował się grafiką użytkową oraz twórczością dla dzieci. Tworzył oryginalne, autorskie komiksy (m.in. „Antresolka Profesorka Nerwosolka“ „Skąd się bierze woda sodowa“, czy „Podróż smokiem Diplodokiem“) charakteryzujące się surrealistycznym humorem, które do dziś cieszą się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Właśnie za twórczość dla dzieci został odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medalem „Gloria Artis“.

 

Po kilkudziesięciu latach pracy w prasie nastąpił przełom. Artysta postanowił ostatecznie zerwać z grafiką na rzecz swej największej pasji – malarstwa. W tym celu wyprowadził się na Mazury i rozpoczął powrót do swych artystycznych korzeni. Jego twórczość ewoluowała kolorystycznie; wczesne „ciemne“ i wręcz brutalne obrazy, zastąpiły płótna utrzymane w jaśniejszej tonacji o bogatszej palecie barwnej. Tadeusz Baranowski stworzył własną technikę malarską wykorzystującą różnorodne materiały i pozwalającą na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie. Elementy organiczne zostały splątane siecią chimerycznych struktur, wyrywających się poza ramy obrazu. Zmieniał się również jego sposób narracji – od elementów związanych ze światem natury, ku całkowitej nonfiguratywnej abstracji, w której środkiem sprawczym pozostaje chaos.

ULOTKA

Ten zaskakujący powrót do malarstwa pokazuje, nieczęstą u dojrzałych artystów, odwagę ciągłego stawiania sobie nowych pytań i poszukiwania odpowiedzi przy pomocy jedynego akceptowanego przez siebie medium – malarstwa.

Organizator: Tadeusz Baranowski i Przyjaciele wraz z Soho Factory

Kurator: Magdalena Linke

Profil artysty dostępny jest w Katalogu Rynku i Sztuki

Szczegóły

Początek:
18.05.2013 - 19:00
Koniec:
22.05.2013 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Soho Factory
ul. Mińska 25
Warszawa, 03-808 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 323 19 00, 22 323 19 10
MENU: