szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Václav Havel. Obywatel-Prezydent – wystawa w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański”

Kategorie wydarzeń:
,

14.07.2016 - 18:00
27.08.2016 - 18:00

Od 14 lipca do 27 sierpnia Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” gościć będzie wystawę autorstwa Alana Pajera, Oldřicha Śkáchy, Bohdana Holomíčka i Přemysla Fialky, upamiętniającą Václava Havla, jedną z najważniejszych postaci w historii Czech i całego Regionu Europy Środkowej. Wernisaż wystawy 14 lipca o godz. 18.00.

patronat_medialny_rynekisztukaKurator wystawy – Mirosław Lewandowski o ekspozycji:
Głównym celem wystawy „Obywatel-Prezydent” jest przedstawienie osoby Václava Havla, jako człowieka walczącego za wszelką cenę o ideały demokracji, nawet kosztem utraty własnej wolności. To zadziwiająca postać o drobnej sylwetce i nadludzkiej sile, nigdy nie poddająca się zwątpieniu i nawet w sytuacjach beznadziejnych i trudnych, nie dopuszczająca do siebie żadnego lęku.

Wystawa przedstawia czeskiego prezydenta jako przyjaciela i zwolennika polskiej „Solidarności”, orędownika wolności, szanowanego i podziwianego przez niemal wszystkich przywódców państw i wielkich mocarstw, członków królewskich rodzin, najznamienitsze osobistości oraz czołowych światowych polityków, którzy podkreślali wielokrotnie jego zaangażowanie i niekwestionowany wkład w integrację europejską oraz wspieranie drogi państw postkomunistycznych do zjednoczonej Europy. Kanclerz Angela Merkel nazwała Václava Havla „wielkim Europejczykiem”, zaś brytyjski premier David Cameron powiedział, że Europa ma wobec niego „wielki dług”.

Fotografik – Alan Pajer o współpracy z Václavem Havlem:
Były to wspaniałe, niezwykłe chwile, choć samo fotografowanie było bardzo trudne. Václav Havel był skromny i nieśmiały, nie lubił, kiedy robiono mu zdjęcia. O wymyślaniu czy ustawianiu specjalnych ujęć nie mogło być mowy.
Najtrudniejsze zdjęcia powstawały poza protokołem. Václav Havel lubił zaskakiwać gości jakimś żartem czy niespodzianką. Ale nie chciał, żeby robiono w takich sytuacjach zdjęcia, nie chciał być posądzony o efekciarstwo. Traktował te spotkania zawsze jako jeden ze swoich obowiązków!
Sam najbardziej lubił swoje zdjęcie z Waszyngtonu, nie to, na którym tańczy rock’n’rolla w Białym Domu, ale to, na którym Sekretarz Generalny Javier Solana i prezydent Bill Clinton gratulują mu podczas szczytu NATO z okazji przyjęcia Czech do NATO.

Václav Havel (1936-2011) – wybitny literat, dramatopisarz i eseista, ale przede wszystkim niezłomny obrońca demokracji i praw człowieka. Pierwszy prezydent Czech w latach 1993-2003.

 

Szczegóły

Początek:
14.07.2016 - 18:00
Koniec:
27.08.2016 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław, 50-140 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 344 78 40
MENU: