szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Wernisaż wystawy VARIETY w Galerii Gruning w Krakowie

Kategorie wydarzeń:
,

26.05.2017 - 19:00
31.08.2017 - 17:00

Galeria Grüning ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy VARIETY, na której zaprezentujemy prace pięciu polskich artystów młodego pokolenia: Marcina Kowalika, Mateusza Maliborskiego, Łukasza Patelczyka, Krzysztofa Piętki oraz Tomka Prymona.

„Tematem przewodnim, który łączy aktualną twórczość wybranych pięciu artystów jest różnorodność, rozumiana jako bogactwo idei, złożoność warstwy malarskiej. Marcin Kowalik opowiada wieloaspektową historię człowieka, za pomocą cyklu „A tale of the working (wo)man”. Dla malarza inspiracją stał się analitycznym cubism Picassa: realistyczne kontury zostały uproszczone do uogólnienia obrazu; podobnie Kowalik dobierał cechy, które uznał za istotne. Z kolei Mateusz Maliborski przygląda się zwiedzającym przestrzeni muzealnej – poruszając się w niej i oglądając dzieła sztuki, odprawiają w pewnym sensie rytuał. Układ przestrzeni, rozmieszczenie eksponatów, oświetlenie, stanowią nie tylko elementy aranżacji, ale także wyznaczają scenariusz, według którego dopełnia się cały akt. Malarstwo Łukasza Patelczyka łączy dwa różne porządki na płótnie, które korelują ze sobą – nokturnowy pejzaż oraz zgeometryzowane formy, tworzące niekiedy kod językowy. Dla Krzysztofa Piętki inspirację stanowi otaczająca go rzeczywistość, na hiperrealistycznych płótnach artysta umieszcza ludzi i przedmioty, w subiektywny sposób podkreślając ich indywidualne, charakterystyczne cechy. Wystawę dopełniają płótna Tomka Prymona, pochodzące z najnowszego cyklu „Dopaminium”, nowe, odważne zderzenie z wcześniejszą twórczością, gdzie przestaje być istotna multiplikacja, tylko gest pędzla, jego wyjątkowość. Artysta dopuszcza możliwość błędu, ale właśnie to jest dla niego w tym momencie najbardziej fascynujące.”

kurator: Renata Kluza

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 26 maja, o godz. 19:00, ekspozycja prac potrwa od 26 maja do 31 sierpnia 2017 r.

fot. (góra) zaproszenie na wystawę Variety, Galeria Gruning, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
26.05.2017 - 19:00
Koniec:
31.08.2017 - 17:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria Gruning
Lipowa 4a
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://galeriagruning.pl
MENU: