szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Stalowa
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa Mariusza Mierzejewskiego w Galerii 022

Kategorie wydarzeń:
,

21.09.2017 - 18:00
08.10.2017 - 20:00

21 września w warszawskiej Galerii 022 odbędzie się wernisaż wystawy „Przestrzeń tła” Mariusza Mierzejewskiego.

M. Mierzejewski, Wybieg, malarstwo olejne, 2016

Prace prezentowane na wystawie „Przestrzeń tła” są przekrojowym przedstawieniem obrazów, od klasycznego malarskiego podejścia, przez coraz mocniejszą strukturę materii i ekspresji odzwierciedlonej w abstrakcji, do obrazu rozbitego tła. Artystę interesuje bowiem sama forma tła, a właściwie jej załamanie, rozbicie, konstruowanie i tworzenie. Obraz, zostaje jakby zaprojektowany od początku. Złamanie przestrzeni tła – konstrukcji płótna, na którym znajduje się malowidło, to dla niego kompromis pomiędzy tradycyjnym ujęciem a wyrazem pełnej ekspresji, tworzeniem własnego stylu, budowaniem dodatkowej przestrzeni obrazu i w obrazie. Taka rzeźbiarska konstrukcja nabiera nowego znaczenia. Jest to utworzenie nowej formy. Projekt „tła” tak istotnego a zarazem pomijanego i zapomnianego zostaje w pełni utworzony kompozycyjnie pod malarską treść. Obraz zostaje osadzony w formie i na formie i jest z nim tożsamy.

M. Mierzejewski, Abstrakcja biała, olej na płótnie, 2013

Malarstwo Mariusza Mierzejewskiego pozbawione jest emblematyczności, dającej widzowi percepcyjne uspokojenie, w postaci bezpieczeństwa estetycznej klasyfikacji. Można powiedzieć, że jego obrazy nie uwodzą ani ugrzecznionym decorum użytych środków malarskich, ani spójną narracją ikonograficzną, dającą jasną odpowiedz o co artyście chodzi. (…) W rzeczywistości ich przedstawienie jest krytyczną w wymowie siłą perswazji autora. Jego obrazy są skonceptualizowanym odbiciem otaczającego chaosu, podszywające się swoją niemocą pod zdewaluowany obraz informacji, mediów, reklamy. (…) Poszukiwania, dyskurs, rozwój przez zaprzeczenie… w końcu ta ambiwalentność obrazu ulega samej witalności procesu twórczego, staje się świadomym wyzwaniem autora” – Łukasz Głowacki.

Mariusz Mierzejewski (ur. 1981, Warszawa)

Od 2006 r. absolwent kierunku malarstwo sztalugowe na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Pracownia Jacka Wojciechowskiego, Jana Gryki). Od roku 2007 mieszka i pracuje w Warszawie. W 2011 roku otrzymał „wyróżnienie honorowe” na II Triennale Malarstwa ANIMALIS w Chorzowie. W 2016 roku otrzymał II Nagrodę w Konkursie Kolaż Asamblaż, BWA Olkusz.

 

Wystawę można będzie oglądać do 8 października.

 

fot. (góra) Mariusz Mierzejewski, Bez tytułu, 2014, olej na płótnieźródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
21.09.2017 - 18:00
Koniec:
08.10.2017 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria O22
Mazowiecka 11A
Warszawa, Polska
+ Google Map
MENU: