szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Stalowa
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa „Wnętrze” Zofii Błażko w Galerii Kuratorium

Kategorie wydarzeń:
,

07.09.2017 - 19:00
24.09.2017 - 20:00

Prezentowany cykl portretów wykonanych przez Zofię Błażko stanowi kolejny etap w nieustającej drodze artystki do przekazania prawdy, bogactwa i głębi wewnętrznej portretowanych osób.

Javad, 80×60 cm, olej

Artystka dąży do uchwycenia i podkreślenia  uniwersalizmu psychiki, a jednocześnie indywidualności prezentowanych postaci; jest przekonana, że bez względu na uwarunkowania kulturowe, rasowe czy społeczne, każdy może stanowić niezwykły i ciekawy podmiot. Obok celu estetycznego w pracach Zofii Błażko sztuka pełni zadanie ideowe dążące do zrozumienia drugiego człowieka i docenienia jego godności. Artystka poważnie podchodzi do sztuki portretowania, rozpoczynając pracę od bezpośredniego poznania przyszłych modeli. Ma nadzieję, że swoją ideą przyczyni się do zbliżenia ludzi. Jej zdaniem tak powinna następować humanizacja sztuki.

Zofia Błażko to jedna z najciekawszych polskich malarek młodego pokolenia.  Precyzyjna kreska oraz zachwycająca lekkość kontrastu nie pozwalają oderwać wzroku od jej portretów nawiązujących do barwnego stylu Art Deco.

Starlett, 40×40 cm, olej

W latach 2012-2015 miała okazję przebywać na rezydencji w Dakarze, Pekinie, a także Paryżu, gdzie wraz z innymi młodymi artystami tworzyła w jednym z najważniejszych centrów sztuki współczesnej we Francji w atelier 59 Rivoli.  Mimo młodego wieku, na swoim koncie ma już osiem wystaw indywidualnych, m. in. wystawę malarstwa w Teatrze Witkacego (Zakopane 2016) praz w Jour et Nuit Culture (Paryż 2012)  oraz brała  udział w osiemnastu wystawach zbiorowych, m.in. w Shangyuan Art Museum (Pekin 2015) oraz w Musée Théodore Monod D’art Africain (Dakar 2013). We wrześniu 2013 roku pobierała nauki w pracowni profesora Jacqua Yankiela Kikoine (wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu).  Zofia jest dyplomantką Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunkach malarstwo oraz film, telewizja i fotografia oraz absolwentką studiów dyplomowych na kierunku arteterapii na Akademii Medycznej w Gdańsku. Od października 2017 rozpoczyna studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
07.09.2017 - 19:00
Koniec:
24.09.2017 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria Kuratorium
Sienna 43
Warszawa, Polska
+ Google Map
MENU: