szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa WYOBRAŹNIA I RYGOR. Polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich w Muzeum Miejskim Wrocławia

Kategorie wydarzeń:
,

07.10.2017 - 10:00
11.03.2018 - 17:00

Od 7 października 2017 roku w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim zaprezentowana zostanie wystawa „WYOBRAŹNIA I RYGOR. Polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”.
Po raz pierwszy publicznie pokazane zostaną dzieła najważniejszych artystów polskich działających po 1945 roku pochodzące z tego prywatnego zbioru. Kolekcja ta mogłaby być dumą niejednego muzeum.

Jerzy Nowosielski – Na plaży, 1963. Reprodukcję fotograficzną wykonał Tomasz Gąsior.

Równo dwa lata po otwarciu w Muzeum Miejskim Wrocławia wystawy „Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku” sale Pałacu Królewskiego ponownie wypełnią dzieła sztuki pochodzące z jednej z największych i najwartościowszych prywatnych kolekcji sztuki, uważanej również powszechnie za jeden z wiodących zbiorów malarstwa polskiego w kraju.

Tym razem na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 130 prac powstałych po 1945 roku, wykonanych głównie w technikach malarskich. Zbiór, budowany przez wiele lat przez Grażynę i Jacka Łozowskich, uznać można za modelowy, bowiem reprezentuje on praktycznie wszystkie najważniejsze kierunki w sztuce drugiej połowy XX wieku w Polsce. Autorami wchodzących w jego skład obrazów, grafik i rzeźb byli wybitni polscy artyści: Maria Anto, Zdzisław Beksiński, Tamara Berdowska, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Jan Cybis, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Andrzej Gieraga, Wanda Gołkowska, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Mieczysław Janikowski, Maria Jarema, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Tadeusz Kantor, Bronisław Kierzkowski, Aleksander Kobzdej, Alfred Lenica, Adam Marczyński, Michał Misiak, Jarosław Modzelewski, Artur Nacht-Samborski, Tymon Niesiołowski, Jerzy Nowosielski, Janusz Orbitowski, Jan Pamuła, Włodzimierz Pawlak, Piotr Potworowski, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, Hanna Rudzka-Cybisowa, Antoni Rząsa, Czesław Rzepiński, Marek Sobczyk, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, Jonasz Stern, Władysław Strzemiński, Juliusz Studnicki, Ludomir Ślendziński, Wacław Taranczewski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Marian Warzecha, Ryszard Winiarski, Jerzy Wolff, Jan Ziemski. Wśród pokazywanych obrazów, grafik i rysunków znajdą się również dzieła artystów związanych z Wrocławiem w tym: Waldemara Cwenarskiego, Stanisława Dróżdża, Józefa Hałasa, Alfonsa Mazurkiewicza czy Wacława Szpakowskiego.

Wiele prac z tej kolekcji pokazywanych było w muzach i galeriach, zarówno w Polsce jak i za granicą, a także reprodukowano je w katalogach i prestiżowych wydawnictwach. Jednak znaczna większość zaprezentowana zostanie publiczności po raz pierwszy. Będziemy zatem świadkami szczególnej, a w polskim muzealnictwie, wręcz wyjątkowej chwili, gdy prywatni kolekcjonerzy rozstają się na wiele miesięcy z pieczołowicie kompletowanym latami zbiorem dzieł sztuki, aby umożliwić jego prezentację w przestrzeni publicznej. Prywatne kolekcje sztuki to zawsze zbiory szczególne. O ich wyjątkowości świadczą nie tylko zgromadzone przedmioty, ale przede wszystkim ten specyficzny, indywidualny rys, jaki całemu zbiorowi nadaje osoba samego kolekcjonera, jej osobiste podejście do zagadnienia gromadzenia dzieł sztuki i subiektywne wybory.

Kurator – Jacek Łozowski
Koordynator – Katarzyna Kurpiewska
Tekst katalogu – dr Bożena Kowalska

Wystawa czynna od wtorku do soboty 10.00 – 17.00 oraz w niedziele od 10.00 do 18.00

WSTĘP PŁATNY:
bilet normalny – 15 złotych, bilet ulgowy – 10 złotych

fot. (góra) Józef Hałas, Przeciwstawienie W, 1970, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
07.10.2017 - 10:00
Koniec:
11.03.2018 - 17:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Muzeum Miejskie Wrocławia
Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Wrocław, 50-077 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 391 69 40
Strona internetowa:
www.mmw.pl
MENU: