szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich

Kategorie wydarzeń:

16.12.2016 - 18:00
09.06.2017 - 17:00

Fotografie pokazane na wystawie „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich” pochodzą z dwóch kolekcji: Muzeum Tradycji Szlacheckiej (MTS) w Waplewie Wielkim i Archiwum Państwowego w Krakowie.

Zdjęcia składające się na zbiór MTS w przeważającej mierze pochodzą z darów Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej oraz z albumu pamiątkowego z Waplewa zakupionego przez Muzeum w antykwariacie.

Podarowane przez Izabellę Sierakowską-Tomaszewską są zapisem życia codziennego rodziny hr. Sierakowskich w Waplewie i Przeworsku – majątku Lubomirskich. Dokumentują spotkania 03-helena-maria-i-maria-lwow-przed-1917-fot-c-archiwum-mngrodzinne z krewnymi ze strony hr. Hussarzewskich, ks. Lubomirskich i ks. Sapiehów, widoki parku i pałacu Waplewskiego, wnętrza i fragmenty kolekcji artystycznej. Pokazują zarówno dzień powszedni – z zajęciami szkolnymi, działalnością społeczną, codziennymi zabawami dzieci i obecnością ukochanych zwierząt, jak i odświętny – upamiętniający jubileusze, śluby i uroczystości charakterystyczne dla życia ziemiańskiego. Przed naszymi oczami przesuwają się fotograficzne portrety członków rodziny, nierzadko wykonane w znanych atelier, m.in. Walerego Rzewuskiego, Józefa Sebalda czy braci Bernarda i Jakuba Hennerów.

 

05-siostry-sierakowskie-i-wankowiczowny-z-psem-lordem-fot-c-archiwum-mngMimo tragicznych losów rodziny Sierakowskich podczas II wojny światowej i powojennej emigracji zdjęcia przywołujące ich historię przetrwały, a marokańska część zbioru, pochodząca od Róży Sierakowskiej, powróciła do Polski.

Cenny i ważny dla kolekcji jest album fotograficzny powstały na zlecenie Stanisława i Heleny Sierakowskich w latach 20. XX wieku. Wykonany najpewniej jako pamiątka dla odwiedzających Waplewo, przedstawia najciekawsze ujęcia tutejszego pałacu, fragmenty parku i wnętrz z wybranymi zdjęciami dzieł sztuki – chlubą kolekcji Sierakowskich.

Szczególnie ważne są zdjęcia z Archiwum Państwowego w Krakowie, gdzie znajduje się kolekcja fotograficzna hr. Potockich z Krzeszowic. Przez małżeństwo Marii Potockiej z Adamem Sierakowskim znaczna część fotografii wiąże się z Waplewem i jego mieszkańcami oraz krewnymi ze strony hr. Potockich, hr. Branickich i Jaroszyńskich.

Ten nadzwyczaj interesujący zbiór fotografii pozwala wejrzeć w dzieje ludzi wymazanych z historii, w życie warstwy społecznej, która zniknęła.

Kurator: Dobromiła Rzyska-Laube

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim.
Waplewo Wielkie, 82–410 Stary Targ

Szczegóły

Początek:
16.12.2016 - 18:00
Koniec:
09.06.2017 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1
Gdańsk, 80-822 Polska
+ Google Map
Telefon:
058 301 68 04
MENU: