szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ranking najdroższych obrazów na świecie

12.11.2008

Rekordy aukcyjne

Jasper Johns „Falstart”

Z badań firmy Wealth Solutions wynika, że najbogatsi najchętniej lokują część swoich aktywów w dzieła sztuki. Czołówkę stanowią kolekcjonerzy z Rosji i Stanów Zjednoczonych – czytamy w listopadowym „Forbesie”. Cały czas olbrzymim powodzeniem cieszy się sztuka nowoczesna oraz malarstwo dawne – czego najlepszym dowodem są ceny na aukcjach. Poniżej prezentujemy aktualny ranking najdroższych obrazów na świecie.

1. Jackson Pollock „No. 5, 1948” – 140 mln dolarów

To dzieło Pollocka jest obecnie najdroższym obrazem na świecie, choć jego cena nie została jeszcze potwierdzona. Obraz został namalowany w technice action pating, która polega na spontanicznym rozlewaniu farby na płótno. Pracę zakupił prawdopodobnie meksykański finansista David Martinez. Ta astronomiczna suma ukazuje nie tylko siłę, jaka drzemie w rynku dzieł sztuki, lecz jest również dowodem na wzrastające zainteresowanie sztuką współczesną.

Sprzedaż prywatna, 2006 rok. Sprzedający: David Geffen. Nabywca: David Martínez (prawdopodobnie)

2. Willem de Kooning „Kobieta III”, 1952-53 – 137,5 mln dolarów
Lata 50. przyniosły zwrot w twórczości de Kooninga. Przeszedł wtedy do malowania wyłącznie kobiet. Prezentowany obraz jest ostatnim z całej serii pt. „Kobieta” Williama De Kooninga.   Jeden z nich został nazwany przez T.Hessa „czarną boginią,” a prestiżowa strona theartwolf.com zaliczyła go do 50 największych arcydzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstały.

Sprzedaż prywatna, 2006. Sprzedający: David Geffen. Nabywca: Steven Cohen

3. Gustav Klimt „Adele Bloch-Bauer I” – 135 mln dolarów
Prezentowany portret uznawany jest za najwybitniejsze dzieło Klimta. Przedstawia żonę austriackiego przemysłowca Ferdynanda Blocha-Bauera. Prawo do niego miała siostrzenica Blocha – Maria Altmann. Kolekcję w czasie wojny przejęła III Rzesza. Dzieło odzyskano dopiero w kilka lat po otwarciu archiwów III Rzeszy w  roku w 1998 roku. Kupno tego kultowego obrazu przez magnata Ronalda Laudera wywołało prawdziwy wstrząs w świecie sztuki.

Sprzedaż prywatna, 2006. Nabywca: Ronald Lauder
 
4. Pablo Picasso „Chłopiec z fajką” – 104,2 mln dolarów
Sprzedaż tego obrazu to pierwszy przypadek, kiedy cena obrazu przekroczyła granice 100 milionów dolarów. Pomimo że nazwisko nabywcy nie zostało ujawnione, niektóre źródła podają, że był nim Gneya Barilla, włoski potentat makaronowy. Wcześniej, obraz należał do kolekcji amerykańskiego dyplomaty Johna Hay Whitneya, który zakupił go w 1950 roku za kwotę 30 tys. dolarów.
Sotheby’s w Nowym Jorku , Maj 2004. Anonimowy nabywca

5. Pablo Picasso „Dora Maar z kotem” – 95,2 mln dolarów
Obraz z1941 roku przedstawia wieloletnią przyjaciółkę i kochankę malarza Dorę Maar, która poznała Picassa w roku 1930. Ich sentymentalny związek trwał do roku 1946. Córka artysty, Maya Widmeier  niedawno na nowo odkryła i potwierdziła autentyczności tego płótna. Obraz został sprzedany anonimowemu nabywcy.

Sotheby’s w Nowym Jorku , Maj 2006. Anonimowy nabywca
 
6. Gustav Klimt „Adele Bloch-Bauer II” – 87,9 mln dolarów
Dzieło to przedstawia stojącą w ogrodzie Adele Bloch w wielkim czarnym kapeluszu. To wymowne płótno zostało sprzedane na aukcji, podczas której sprzedano równocześnie trzy inne działa Gustava Klimta, a ich łączna cena wyniosła 192 miliony dolarów.
Christie’s Nowy Jork, listopad 2006. Nieznany nabywca

7. Francis Bacon „Tryptyk 1976” – 86,3 mln dolarów
Obraz jednego z największych malarzy XX wieku. Początkowo, wartość tego dzieła została oszacowana na kwotę 70 mln dolarów. Nabywcą jest rosyjski miliarder –  Roman Abramowicz.

Sotheby’s Nowy Jork, maj 2008. Nabywca: Roman Abramowicz

8. Vincent van Gogh „Portret doktora Gacheta” – 82,5 mln dolarów
Portret został sprzedany za astronomiczną sumę japońskiemu milionerowi –  Ryoei Saito. Obraz zniknął bez śladu po jego śmierci w 1996 roku. Historia tego dzieła  doskonale odzwierciedla zjawisko nazwane „japońskim boomem,” które miało miejsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku.

Christie’s Nowy Jork, maj 1990, nabywca: Ryoei Saito
 
9. Jasper Johns „Falstart” – 80 mln dolarów
Jest to kultowe dzieło Jaspera Johnsa. Obraz ten osiągnął najwyższą cenę jako dzieło aktualnie życjącego artysty. Obraz nabył Kenneth Griffin – amerykański menadżer, zarządzający funduszem  hedingowym Citadel Investment Group.
Sprzedaż prywatna, jesień 2006.  Nabywca: Kenneth Griffin
 
Christie’s Nowy Jork, maj 1990. Nabywca: Ryoei Saito
Sprzedaż prywatna, jesień 2006.  Nabywca: Kenneth Griffin
  
10. Auguste Renoir „Bal w Moulin de la Galette” – 78,1 mln dolarów
Obraz przedstawia niedzielną potańcówkę na Montmartrze. Płótno zostało kupione przez Ryoei Saito za kwotę 78.1 miliona dolarów w roku 1990, a następnie sprzedane europejskiemu, prywatnemu kolekcjonerowi za 50 milionów dolarów.
 

Anna Niemczycka

Źródło publikacji: inwestycje.pl)

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.