szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Art déco, rarytas dla kolekcjonerów

07.04.2009

Magazyn

Wyraziste, proste, geometryczne kompozycje były wizytówką szalonych lat 20., epoki kabaretów, jazzu i początków kinematografii. Styl, kojarzony z elegancją i luksusem powoli wraca do łask. Kupowanie bibelotów i mebli z lat 20. i 30. to oznaka społecznego statusu, prestiżu, ale też lokata kapitału.

Art déco narodził się w Paryżu, jednak jego korzenie pochodzą z Rosji. Gdy w 1990 roku zespół baletowy Diagilewa przyjechał do Paryża, widzowie zostali oczarowani niekonwencjonalnym wzornictwem strojów oraz niespotykaną do tej pory scenografią. Nowy styl szybko został rozpowszechniony przez słynny paryski dom mody Paula Poireta. Jednak sama nazwa art déco powstała dopiero w 1966 roku, po wystawie nawiązującej do słynnej Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes z 1925 roku w Paryżu. Oryginalne wzornictwo, wzbogacone wpływami malarstwa kubistycznego oraz modernistycznej architektury, zaowocowało prostymi, finezyjnymi formami. Wyraziste, proste kształty, zdecydowane, czyste i jaskrawe kolory oraz „nowoczesne” jak na owe czasy materiały jak: błyszczący, wypolerowany chrom, plastik, bakelit, szkło, płyty ceramiczne, emalia, brąz, kute żelazo, stały się znakiem rozpoznawczym „nowego stylu”. Styl polskiego art déco w II Rzeczpospolitej został uznany za narodowy i reprezentujący. Zaprojektowano w nim wnętrza gmachów użyteczności publicznej oraz polskich placówek dyplomatycznych, także wnętrza dwóch polskich transatlantyków.

Źródło: rynek-sztuki.pl

Również dzisiaj, art déco to dobra inwestycja. Za rozsądne pieniądze można kupić rzecz z tradycją, która dodatkowo ma dużą wartość kolekcjonerską. Nic dziwnego więc, że sztuka art déco zyskuje coraz więcej miłośników. Kupują ją coraz częściej młodzi ludzie, którzy doceniają prostotę i użyteczność mebli z lat 20. i 30.Na Zachodzie sztuka art déco już od kilkudziesięciu lat cieszy się niezmiennym powodzeniem. Polskie art déco w niczym nie ustępuje europejskiemu. Mebli w stylu art déco jest sporo na rynku, a ich ceny są konkurencyjne w stosunku do współczesnych mebli i przedmiotów designerskich. Wielu kolekcjonerów i miłośników antyków doceniło już ich prostotę i nowoczesność.W domach aukcyjnych, antykwariatach i na targach staroci możemy odnaleźć wiele wartościowych przedmiotów. Warto zainteresować się srebrną i miedzianą biżuterią np. Henryka Grunwalda, Norblin, Fraget, WMF, Braci Henneberg. Lata 20 i 30 w Polsce to również nowoczesny styl produkcji szkła. Stara metoda została zastąpiona nową technologią szkła prasowanego. W Polsce do wiodących należały huty Niemen i Hortensja, zdobywające rynek zagraniczny. Wyroby pochodzące z tych fabryk również dzisiaj, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów.

Anna Niemczycka

Źródło: inwestycje.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.