szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Portret Warhola sprzedano za 12,8 mln euro

17.02.2011

Rekordy aukcyjne, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Autoportret amerykańskiego twórcy pop-artu Andyego Warhola został sprzedany na aukcji w Londynie za 10,8 mln funtów (12,8 mln euro). Czerwono-biały obraz przedstawia Warhola w zamyśleniu przykładającego rękę do twarzy

Obraz – kwadrat o boku 1,8 metra – należy do serii 11 wielkoformatowych autoportretów, które Warhol namalował w 1967 roku na wystawę Expo w Montrealu. Niektóre z nich można zobaczyć w muzeach w Londynie, Monachium, San Francisco i Detroit.

Sprzedany obraz od 1974 roku należał do prywatnego kolekcjonera
i dopiero po jego śmierci został wystawiony na aukcję. Po raz pierwszy obraz pokazano w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku w styczniu.

Zanim trafił na aukcję, portret był wyceniany na kwotę od 3 do 5 milinów funtów, co oznacza że ostateczna cena była ponad dwukrotnie wyższa od wywoławczej.

Podczas aukcji można było dwa inne portrety autorstwa Warhola. Pierwszy z nich to portret kobiety zatytułowany „Ladies and Gentlemen”, a drugi  to wizerunek gwiazdy rocka, Micka Jaggera.

Źródło informacji: PAP

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.